EŞCİNSEL ÇALIŞANA MOBBING DAVASINDA ERTELEME KARARI

Uluslararası tekstil firması GAP’ın Türkiye şubesinde eşcinsel bir çalışanın mobbinge maruz bırakılması ve istifaya zorlanması ile ilgili davaya dün devam edildi. İstanbul 9’uncu İş Mahkemesi’nde görülen altıncı duruşmada, davacı M.G. ile birlikte çalışan bir tanık, “Personel müdürünün davacıya eşcinsel olması nedeniyle aşağılayıcı tarzda bakışlarına şahit oldum” dedi.

Davacı M.G. ise 10 yıl çalıştığı şirkette hiçbir sorun yaşamazken personel müdürü değişikliği ile birlikte mobbinge maruz bırakıldığını anlattı. Dava, şirketin tanıklarının dinlenmesi için 7 Haziran’a ertelendi.

M.G.’nin avukatı Eren Keskin, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, “LGBTİ bireylerin her alanda verdikleri mücadele son derece önemli. İşyerinde cinsel kimliği nedeniyle hak ihlaline uğrayan çok sayıda insan var. Bu davanın onlara örnek teşkil edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

GAP firması, uluslararası alanda LGBT ve evlilik eşitliği konusunda desteğini esirgemeyen firmalardan. GZone olarak, GAP firmasının Türkiye’de yaşadığı bu sorunun firma kurumsal kimliğini yansıtmadığına, münferit bir olay olduğuna inanmak istiyoruz.

Kaynak: BirGün