863269c786
almanya-lgbt

EŞCİNSEL ÇEÇENLERE ALMANYA’DAN SIĞINMA VİZESİNE YEŞİL IŞIK

Çeçenistan’da eşcinsel bireylere karşı yürütülen soykırım girişimine, geç de olsa Almanya’dan tepki geldi. Almanya, Çeçenistanlı eşcinsel ve biseksüel erkeklere özel bir vize ile sığınma hakkı tanıdığını açıkladı. 

 

Ramazan-Kadirov

 

Halkı tarafından ”Acil insani nedenler vizesi” olarak adlandırılan vize ile 8 Haziran tarihinde ilk Çeçen mülteciyi kabul eden Almanya, LGBT aktivistlerine göre bu konuda, halen Çeçenistan’dan mülteci kabul etmeyen birçok Avrupa ülkesine ve özellikle ABD’ye örnek teşkil etmeli. Geçtiğimiz ay 100’den fazla eşcinsel erkeğin Çeçenistan hükümeti tarafından istem dışı alıkoyulması ve en az üç tanesinin öldürülmesinden sonra, birçok İnsan Hakları organizasyonunun Çeçenistan hakkında araştırmalarının sonucunda ülkede eşcinsel erkeklere karşı bir soykırım girişimi yapıldığı ortaya çıkmıştı.

”Acil insani nedenler vizesi” için halen dört Çeçen bireyin durumunun incelemede olduğunu duyuran Almanya, önümüzdeki günlerde yeni mülteciler de kabul edeceğini duyurdu.

Ayrınca Bakın

weibo

ÇİN’İN SOSYAL MEDYA PLATFORMU WEIBO LGBTİ’LERİN TEPKİSİ YÜZÜNDEN GERİ ADIM ATTI

Çin’in dev sosyal medya platformu Sina Weibo, sitesindeki eşcinsel içeriklerin kaldırılmasına ilişkin kararını protestolar sonrasında ...