EŞCİNSEL ÇİFTLERE HİNDİSTAN’DAN KÖTÜ HABER: TAŞIYICI ANNELİK YASAKLANIYOR

Taşıyıcı anneliği yasaklamaya hazırlanan Hindistan’da hükümetin hazırladığı yasa tasarısına göre, biyolojik ya da evlat edinilmiş çocukları olan evli çiftlerin, bekarların, evli olmayanların ve eşcinsellerin taşıyıcı anne yoluyla çocuk sahibi olmasına izin verilmeyecek.

Yıllık büyüklüğü bir milyar doları aşan ticari taşıyıcı annelik endüstrisini yasaklamayı hedefleyen tasarıya göre sadece en az 5 yıldır evli olan çiftler yakın bir akrabalarının taşıyıcı annelik yapması durumunda bu yolla çocuk sahibi olabilecek. Yasaya göre, taşıyıcı annenin de evli ve en az bir çocuk sahibi olması şartı aranacak.

Kabine toplantısından sonra gazetecilere açıklama yağan Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, yasağın yurtdışında yaşayan Hindistan vatandaşlarını da kapsayacağını belirtti. Swaraj, isim vermeden kendi çocukları olmasına rağmen ‘moda’ olduğu için taşıyıcı annelik yöntemini tercih eden çiftleri de eleştirdi.

Eşcinsel ilişkiyi ve evlenmeden birlikte yaşamayı onaylamadıklarını ifade eden bakan, “Bu yüzden de onların da taşıyıcı annelik yoluyla bebek sahibi olmalarına izin verilmedi. Bunlar geleneklerimize aykırı” dedi.

Kaynak: Sputnik Türkiye