EŞCİNSEL ERKEKLERİN 1/4’Ü CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARLA BAŞ EDİYOR

İngiliz LGBT sağlık dergisi FS Magazine’in yaptığı araştırmaya göre, İngiltere’de yaşayan her dört eşcinsel erkekten biri cinsel yolla bulaşan hastalıklarla baş ediyor. 

Derginin Şubat sayısında yayınlanan, yaklaşık 1000 eşcinsel erkek arasında yapılan araştırmaya göre, bu erkeklerin %23’lük bir oranı, başka bir erkekle ilişki yaşadıkları sırada cinsel yolla bulaşan hastalık şikayetiyle sağlık merkezlerine baş vurmuş. Bu sayının %14’ü HIV+ çıkarken, %44’ünün ise partnerlerinden, diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara enfekte edildiği ortaya çıktı.

GMFA yetkilisi Ian Howley’in yorumladığı sonuçlara göre, erkek eşcinsel bireyler cinsellik konusunda heteroseksüellere göre daha korunmasız davranarak kendilerini risk altında tutuyor. Heteroseksüel cinselliğinin eşcinseller kadar yoğun olmadığını söyleyen Howley, eşcinsel dünyası için cinsellik eğitiminin güncellenmesi gerektiğini savunuyor.

”Heteroseksüel bir eğitim sistemi ile yetiştiriliyoruz ve heteroseksüel dünyada cinsellik eşcinsel dünyada olduğu kadar günlük bir şey değil. Bu sebepten korunmanın öneminin vurgulandığı, farklı bir cinsel eğitimin sistemimize ve çocuklarımıza verilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyen Howley, bu konuda bir sosyal sorumluluk projesi geliştirmek istediklerini de sözlerine ekledi.