FUTBOLCULAR CİNSEL YÖNELİMLERİNİ AÇIKLAYINCA KARİYERLERİNDE YÜKSELİYOR MU?

İngiliz spor efsaneleri Tom Bosworth ve John Amaechi, İngiltere parlamentosunun sporcularla gerçekleştirdiği özel etkinlikte konuşmacı olarak sahne aldı. 

Spor dünyasındaki homofobi ve ırkçılık konusuna konuşam Bosworth ve Amaechi, ”Bilhassa futbol dünyasında eşcinsel sporculara karşı fazlasıyla büyük bir önyargı var. Şahsen birçok eşcinsel sporcu tanıyoruz ve açılmaya çekiniyorlar.” sözleriyle LGBT bireylerin yaşadıkları endişeye değindi.

”Eşcinsel bireylerin cinsel yönelimlerini açıklamak konusunda yaşadıkları gerginliğin, sporcuların başarısını etkilediğini düşünüyoruz. Bu insanlara alan sağlarsak ve eşcinsel olup da futbolda başarılı olabileceklerini inandığımızı gösterirsek, emin olun bahsi geçen sporcular takımlarına daha faydalı olacaktır.” sözleriyle futbolcuların yaşadıkları problemleri anlatan sporculardan John Amaechi, ”Birçok eşcinsel sporcu tanıyorum. Aslında bazı şeyleri yapacak paraları var, ancak bu konu hakkında harekete geçmeyi reddediyorlar.” açıklamasıyla geceye damgasını vurdu.

Olimpik koşunu Bosworth ise, ”Olimpiyat dünyasında sporcuların cinsel yönelimine duyulan saygının ülkemizdeki spor liglerinde de edilmesini umut ediyorum. Umarım bir gün  takım destekçileri ve yönetimleri sporcuların cinsel yönelimleriyle ilgilenmeyecek.” sözleriyle spor takımlarının yönetimlerini de topa soktu.

Sporculardan sonra sahneye çıkan Spor Bakanlığı sözcüsü ise ”Spor dünyasındaki ayrımcılığa son vermek ve insan haklarını ön plana çıkarmak işlerimizin başında geliyor” açıklamasını yaparak Amaechi ve Bosworth’a destek verdi.