EŞCİNSELLİĞİN ÖLÜMLE CEZALANDIRILDIĞI 10 ÜLKE

Eşcinselliğe karşı ölüm cezası dahil en sert cezaların uygulandığı 10 ülkeyi Washington Post derledi…

Yemen:1994’te yürürlüğe giren yasayla birbiriyle ilişkiye giren evli erkeklerin cezası taşlanarak öldürülmek. Evli olmayan erkekler 1 yıl hapisle cezalandırılırken, kadınlar 7 yıla kadar hapis yatabiliyor.

İran: Şeriat yasalarına göre cinsel ilişkiye giren eşcinsel erkekler ölüm cezası alabiliyor. İlişkiye gerek olmadan, daha küçük “suçlar” için mesela eşcinsel bir öpüşme eylemi için de kırbaç cezası uygulanabiliyor.

Irak: Yürürlükte bir yasa bulunmasa da, şeriat kanunlarına dayandırılarak bazı militanlar tarafından öldürülen ve bazı yargıçlar tarafından ölüm cezası verilen eşcinseller var.

Moritanya: Eşcinselliğin cezası erkeklerde taşlanarak öldürme olurken, kadınlar hapise girebiliyor.

Nijerya: Yürürlükteki kanunlar eşcinsel ilişkiyi hapis cezasıyla cezalandırmaya imkan tanırken bazı eyaletlerin şeriat kanunu uygulayıp eşcinsel erkeklere ölüm cezası verdikleri biliniyor. Ocak ayında yürürlüğe giren yeni yasaya göre eşcinsellerin ülke çapında dernek kurmaları ve toplantı organize etmeleri de yasaklandı.

Katar ve Suudi Arabistan:  Sadece Müslümanlara uygulanan şeriat kanunlarına göre evlilik dışı tüm ilişkiler cinsel yönelime bakılmadan ölüm cezasıyla cezalandırılabiliyor.

Somali:  Yürürlükteki kanunlar eşcinsel ilişkiyi hapis cezasıyla cezalandırmaya imkan tanırken güneydeki bazı bölgelerde şeriat kanunu uygulayıp eşcinsel erkeklere ölüm cezası verdikleri biliniyor.

Sudan: “Oğlancılık” olarak adlandırılan eylemi 3 kez işleyenler ölüm cezasına çarptırılıyor. İlk iki “oğlancılık” teşebbüsünde ise hapis cezası ve kırbaçlanma var. Güney kısımda kanunlar daha hoşgörüyle uygulanmakta.

Birleşik Arap Emirlikleri: Ülkenin avukatları ve bazı uzmanlar verilen ölüm cezasının eşcinsellik mi yoksa tecavüz için mi olduğu konusunda ikiye bölünmüş durumda olsalar da evlilik dışı bütün ilişkilerin cezalandırıldığı bir gerçek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here