EŞCİNSELLİĞİNİN SÖZDE TEDAVİSİ İÇİN AİLESİNDEKİ KADINLARLA KONUŞMASI YASAKLANDI

Şu an 27 yaşında olan New York’lu Matthew Shurka isimli eşcinsel erkek, ergenliğinde yaşadıklarını anlattı.

GayStarNews’un haberine göre, Matthew 16 yaşındayken, babası onu eşcinselliğini tedavi edeceklerini söyleyen danışmanlara götürmüş.

Matthew’un ailesini eşcinselliğin bir hastalık olduğuna ve tedavisinin olduğuna inandıran şarlatan danışmanlar, genç erkeğe ailesindeki kadınlarla görüşmesini yasaklamış ve Matthew’un feminen hareketlerini onlarla çok zaman geçirmesine bağlamışlar.

21 yaşına kadar bu danışmanlarla tedavi(!) sürecine devam eden Matthew, bu süreç boyunca, eve gelip annesi ve ablasıyla konuşmamanın çok üzücü olduğunu söyledi. Sözde danışmanlar Matthew’un ailesine “homoseksüellik diye bir şey yoktur, çocukluktan gelen travmalardır” diye bilgi vermişler.

“Annem bir an bile bu tedaviyi onaylamadı ve beni kaybettiğini düşündü” diye konuşan Matthew, nihayet 23 yaşındayken bu kötü muameleden kurtulup eşcinsel olarak açılmış.

Şu an Lezbiyen Hakları Ulusal Merkezi’nde  #BornPerfect projesi kapsamında elçilik yapan Matthew Shurka, bu projesiyle 2019 yılına kadar “eşcinselliği tedavi edeceğini iddia eden” tüm çatlak sesleri kısacağını belirtiyor.

Editörün Notu: Ne yazık ki ülkemizde de örnekleri bulunan, bazı şarlatanların önemli söylemlerinden biri haline gelen “eşcinsel terapi”, bazı ülkelerde elektroşok uygulaması, aç bırakma veya tecavüz gibi yöntemler uygulanarak bireylere zarar vermektedir. Eşcinselliğin tedavi edilebilecek bir hastalık olduğunun beyan edilmesi bile gey ve lezbiyen bireylere sözlü ve fiziksel şiddet olarak geri dönmektedir.