EUROVISION 2017’NİN GALİBİ PORTEKİZ OLDU

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bu sene 62.si düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nı ‘Amar Pelos Dois’ şarkısıyla 758 puan toplayan Portekiz’den Salvador Sobral kazandı.

Bulgaristan adına yarışan 16 yaşındaki Kristov Kostov 615 puanla ikinci ve Moldovalı Sunstroke Project grubuysa üçüncülüğü elde etti.

Yarışmanın sonunda 2004’te ve geçen sene birinci olan Ukrayna temsilcileri Ruslana ile Kırım Tatarı Jamala da birer şarkı seslendirdi. Yarışmaya işgal altındaki Kırım’da izin almadan konser verdiği için Ukrayna’ya giriş yasağı olan Rusya’nın Eurovision adayı Yuliya Samoylova katılmadı.

Yarışmada 26 ülke arasından ilk kez birinciliği elde eden Portekiz cephesinde büyük sevinç vardı.

Portekizli bir vatandaş verdiği röportajda “Şarkımız diğerlerinden farklıydı ve kendine özgüydü. Aslında geçmişe bakarsak tarih bizden yana değildi. Eskiden çok kötü sonuçlar almıştık. Bir gün kazabileceğimize inanmak gerçekten de çok güçtü” diye konuştu.

Maria Korenyuk, Euronews:“Portekiz Eurovision’a 1964 yılından beri katılıyor. O zamandan beri yarışmayı hiç kazanamamıştı. Aldıkları en iyi sonuç altıncılıktı. Bu sene gelen zafer işte bu sebeple tüm ulusun gerçek tatili oldu.”

İşte bu performans:

Yarışmada “Skeletons” isimli şarkısıyla Azerbaycan’ı temsil eden Dihaj 120 puanla 14. sırayı aldı.

EBU’nun 5 büyük üyesi olduğu için İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya finale doğrudan katılıyor.

Bu yıl Rusya’nın yanı sıra Türkiye de yarışmaya katılmadı.

Krizin gölgesinde yarışma

Bu yılki yarışmaya Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan ‘aday krizi’ damgasını vurdu. Ukrayna Güvenlik Servisi, Rusya’nın Eurovision adayı Yuliya Samoylova’ya işgal altındaki Kırım’da Ukrayna’dan izin almadan konser vermesi nedeniyle ülkeye giriş yasağı koymuştu.

Ukrayna’nın Samoylova’ya koyduğu yasak nedeniyle Rus 1. kanalı da 62. Eurovision Şarkı Yarışması’nı yayınlamayacağını duyurdu. Kanaldan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın yarışmayı politik hale getirdiği ileri sürüldü.

Avrupa Yayın Birliğinin (EBU), Samoylova’nın yarışmaya uydu bağlantısı ile katılması ya da yeni bir aday belirlenmesi seçeneklerini reddeden Rusya yarışmaya katılmadı.

Kaynak: Euronews- AA