EZGİ SAYAN YAZDI: AŞK, BEREKET VE ÖZGÜRLÜK İÇİN ÇEŞİT ÇEŞİT RİTÜELLER

GZone Dergi yazarı Ezgi Sayan, Kasım-Aralık 2018 sayımız için, güzel enerjileri çağırmak ve bereket için uygulayabileceğimiz ritüelleri yazdı. İşte bu yazı: 

Çalışıyoruz, çabalıyoruz, emek veriyoruz ama bazen istediklerimizin olması için başka bir dilden konuşmak da lazım gelebiliyor. Bunun için de farklı yollara başvurmak gerekebiliyor, çeşitli ritüeller gibi.
Ritüellerimize başlamadan önce niyetimizin temiz olduğuna ve bunun hayırlı olacağına emin olmamız çok önemlidir.
Ritüellere başlamak bol bol meditasyon yapmayı, sakin kafayla enine boyuna düşünmeyi gerektirir. Körü körüne arzuladığımız şeyler için herhangi bir ritüel yapmak hayırlı olmayacaktır. Ne derler bilirsiniz; istediklerinize dikkat edin, gerçekleşebilirler!
İste size bazı bolluk bereket aşk ruh temizliği rituellerinden örnekler:

Bereket için
Mutfağınızda sağlık, bereket ve şifa için niyetlendikten sonra sade bir beyaz kumaştan kendi kendinize bir kese dikiyorsunuz, kesenin içine de bir avuç  kişniş tohumu dolduruyorsunuz. Kişnişin ölçeği yok; hatta ölçmemek bu ritüelin anahtarı. Avucunuza doldurduğunuz kişnişi güzel dileklerle kesenin içine doldurun. Yemek yaptığınız tezgahın yakınına bir yere asın. Şimdiye dek sahip olduklarınız için de bol bol şükredin.
Bu keseyi astığınız mutfaktan çıkan yemekler şifalı ve bereketli olur!
Bu ritüelin yeni ay ya da dolunayda yapılması tavsiye edilir.


Bir bereket ritüeli daha mutfaktan çıkıyor!
Bu ritüeli perşembe günleri bir de yeni ay saati yaparsanız harika olur.
Bolluk, bereket ve neşe için niyetlenin. Ufak bir tencere suya, bir kahve fincanınin yarısı kadar yenibahar atın. Tahta kaşıkla sürekli icinizden “evimi ve kalbimi berekete, bolluğa, neşeye açıyorum” diye tekrarlayın. Gözlerinizi kapatıp evinizin neşeyle, bereketle dolmasıunu hayal edin. Unutmayın, niyet en önemli şeydir. Koku ve buhar ile bu enerjinin tüm evinize ve üstünüze başınız sindiğini düşünün.

Bereket ritüellerin sonuncusu
Evinizin sizin için önemli olan bir köşesine, 3 adet kırmızı mum yakın. Mumun yanına ayrı ayrı küçük miktarlarda bir miktar pirinç ve tuz, varsa sitrin taşı da koyun.Bir küçük çam ağacı dalı (çam ağacıyla küçük bir tutam dalını) veya zeytin dalını yerleştirin. Alttaki örtünün renginin altın rengi dore Veya parlak altın tonlarında Olmasını tercin edin.
Pirinç ve tuza inancına göre, okuyup dolunayın evinizin bereketini, bolluğunu arttırırsanız, paranızın, paranızın kaynağında, berraklık, tuz gibi. Bolluk içeriğinde hayal kurmak, endişelerinizden uzaklaşarak dileğinize dileyin. Bereket duanızı veya dileğinizi bitirdikten sonra şükür etmeyi de oynuyor. Pirinci ve tuzu yeni aydönüsüne kadar evinizin uygun bir köşesinde tutmaya devam edin.


Aşk ritüeli
Bu ritüel mutlaka dolunayda yapılmalıdır. Kırmızı iki mum yakıp uygun bir köşeye koyun. Mumların ortasına kalp şeklinde kırmızı bir obje veya kırmızı iki tane kurdele fiyongu bırakın. Bir fotoğrafınızı da kullanabilirsiniz. Eğer var Olan ilişkinizin düzelmesini istiyorsanız mumların yanına biberiye, hayatınıza aşk çekmek istiyorsanız gül Yaprakları (kuru Veya taze), ilişkinizin daha tutkulu Olmasını istiyorsanız kök zencefil yerleştirin. Dolunay enerjisinin hayatınıza aşk sevgi getirmesini dileyip, inancınıza Göre dua okuyup, sevgi icinde olmayı dileyin.

İş hayatında verimlilik artırmak için de ritüeller var!
Zekayı ve yaratıcılığı simgeleyen hava elementi bu ritüellerin kilit noktasıdır . Mavi tonlarda mumlar yakmayı, mavi objeleri masanızın üzerine koymayı deneyebilirsiniz.
Ametist taşı ve dört farklı renkte kurdeleyi masanıza dizdikten sonra, bütün bu eşyaların tam ortasına çekim yapılmasını sağlayan bir mıknatıs ve doğru yolu simgeleyen bir pusula koyun ve niyetlenin! Gökyüzüne tekrar tekrar olun: “değişime, şansa ve yeni fikirlere açığım, hayrıma olanı kabul ediyorum, şükürler olsun”. Yeni bir havanın odanıza dolmasını sağlayın.

Kendinizi hapsolmuş hissediyorsanız özgürlük ve ferahlık hissi için de bir ritüel var!
Mavi yahut turkuaz renklerinde bir kese alın. Hatta bu keseyi kendi elinizde dikerek siz yapın. Ne kadar emek verirseniz, o kadar güçlü olur. Keseye deniz kabuğu ve yeşim yahut turkuaz taşı koyun. Bir kuş tüyünü de kesenin tepesine takabilirsiniz. Daha sonra bu keseyi, balkonunuza ya da evinizin penceresinden sarkitin ki rüzgar alabilsin ki size değişim rüzgarları, seyahatlar getirebilsin.

Toprak bereket ritüeli …

Yeni ayda balkonunuzdaki ya da bahçenizdeki bir saksıya maydanoz ekin. Niyetlenmek yine çok önemli! Şans’ta bereketinizin artacağına inanarak ve isteyerek güzelce sulayın. Yetişen maydanozları da mutlaka tüketin! Asla ziyan etmeyin!

Unutma ritüeli!
Eskilerin “suya anlat” deyimi her ne kadar “lafın gelişi” gibi görünse de, rüyaları ve dertleri suya anlatma meselesi oldukça önemlidir. Suyun temizleyen, alıp götüren, ferahlatan yanını unutmayın.Kalbinizi kırmış kişi yada kişileri ve onlara hislerinizi teker teker bir kağıda yazın. Yazdiktan sonra parca parca yırtın. İsterseniz yakın.Daha sonra külleri yahut parçaları akan bir suya atın! Kayboluşlarını izleyin. Akarsu bulamazsın, lavaboya da dökebilirsiniz. O parcalar ve kotu anılarınız tertemiz su ile birlikte akıp gidecek size yapılanları unutturacaktır.

Bazen sadece bir sil baştan’a ihtiyaç duyarsınız. İşte size temizlenme ritüeli
1…Evinizde, odanızda üzücü olaylar mi yaşadınız? Sanki odanıza kasvet sinmiş gibi mi? O zaman hemen temizlik suyunuza sirke katıp odayı, pencere eşiklerini siliyorsunuz.
2… Bildiğimiz adaçayını yakarak odanızda ve evinizde dumanı gezdirin. Tüm negatif enerjiyi, geçmişin yaralarını defedecektir.
Ve son olarak evde huzur, mutluluk, ağız tadı ritüeli!
“Bu sevdiklerime mutluluk versin,  huzur versin ” diye telkinde bulunarak bir tatlı yapın bunu ailenize ikram edin. Onlar tatlınızı yedikleri sırada mutluluk dilemeye devam edin.