!F İSTANBUL 2018’İN FİLMLERİ 18 DALDA OSCAR ADAYI OLDU

İş Bankası Maximum Kart ana partnerliğinde 15 Şubat’ta başlayacak 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali programından 6 film, Oscar’larda toplam 18 dalda adaylık kazandı! 

36 ülke ve 120 yönetmenden toplamda 111 filmin gösterileceği !f İstanbul,“Phantom Thread”den “Lady Bird”e, “The Disaster Artist”ten “Professor Marston & The Wonder Women”a, yılın merakla beklenen filmlerinin Türkiye galalarına evsahipliği yapacak; yenilenmiş kopyasıyla “Sevmek Zamanı”, Ara Güler’in kayıp filmi“Kahramanın Sonu”, 3D bilimkurgu “Prototype” gibi özel gösterimleriyle de sinefillerin ilgi odağı olacak.

İstanbul eğlence hayatına alternatif !f music etkinlikleri, Müjde Ar ve Tuğrul Eryılmaz’ın !f İstanbul’a özel sohbeti ve hayat verecek etkinlikleriyle çok konuşulacak olan festival, 15 Şubat’ta İstanbul’da başlıyor, 1-4 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir’e uğruyor!

Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek son Paul Thomas Anderson şaheseri “Phantom Thread” 6 dalda, festivalin Açılış Filmi “Lady Bird” 5 dalda aday gösterilerek yarışa hızlı başlarken; yine Galalar bölümünde izleyeceğimiz “Mudbound” 4 dalda, “The Disaster Artist”, “The Florida Project” ve “The Breadwinner” da 1’er dalda adaylık aldı. “Lady Bird”ün yönetmeni Greta Gerwig, 90 yıllık Akademi tarihinde En İyi Yönetmen dalında aday olan 5. kadın yönetmen olurken, “Mudbound” ile Rachel Morrison En İyi Görüntü Yönetmeni dalında aday olan ilk kadın görüntü yönetmeni olarak adını yazdırdı.

Day-Lewis’in sinemaya veda filmine 6 dalda adaylık!

Paul Thomas Anderson’ın 1950’lerin Londra’sında geçen ve İngiliz moda dünyasının gözde tasarımcısı iki kardeşin hikâyesini anlatan “Phantom Thread”, 2018 Akademi Ödülleri’nde toplam 6 dalda adaylık alarak Oscar yarışının en güçlü adaylarından biri olduğunu kanıtladı. “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu” (Daniel Day-Lewis), “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” (Lesley Manville), “En İyi Kostüm Tasarımı” (Mark Bridges) ve “En İyi Orijinal Müzik” (Jonny Greenwood) dallarında adaylıklar alan “Phantom Thread”, filmin çekimleri sırasında emekliliğini duyuran Oscarlı aktör Daniel Day-Lewis’i beyazperdede izlemek için de son fırsatımız olacak.

90 yıllık tarihinde tarihinde 5. kez kadın yönetmen!

!f İstanbul’un Açılış Filmi de olan ve Amerikan bağımsız sinemasının 2010’lardaki kraliçesi Greta Gerwig’in yazıp yönettiği “Lady Bird / Uğur Böceği” ise, “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” başta olmak üzere, “En İyi Kadın Oyuncu” (Saoirse Ronan), “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” (Laurie Metcalf) ve “En İyi Orijinal Senaryo” dallarında adaylıklar kazandı. Böylece Gerwig, 90 yıllık Akademi tarihinde En İyi Yönetmen dalında aday olan 5. kadın yönetmen oldu.

!f İstanbul’un Galalar bölümünde gösterilecek, bir diğer Amerikalı kadın yönetmen Dee Rees’in filmi “Mudbound” 4 önemli daldaki adaylığıyla sürpriz yaptı. Mary J. Blige “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ve “En İyi Orijinal Şarkı” dallarında, Virgil Williams ve Dee Rees de “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında aday olurken, Rachel Morrison da En İyi Görüntü Yönetmeni dalında aday olarak Akademi tarihinde bu dalda aday olan ilk kadın görüntü yönetmeni olarak adını yazdırdı.

Festivalin Kapanış Filmi de olan, James Franco’nun yönettiği ve oynadığı “The Disaster Artist / Felaket Sanatçı”, “En İyi Uyarlama Senaryo” (Scott Neustadter, Michael H. Weber), yine Galalar bölümünde seyirciyle buluşacak “The Florida Project / Florida Project” “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” (Willem Dafoe), “The Breadwinner / Kabil Sokaklarında Bir Kız: Parvana” da “En İyi Animasyon” dallarında aday olarak !f 2018 filmlerinin adaylıklarını 18’e çıkardı.

Bu yıl 90. yaşını kutlayacak Akademi Ödülleri, 4 Mart’ta sahiplerini bulacak.