FIRAT URAN’IN YAZDIĞI “KARA KÖPEK” ÇIKTI

“Otobanda Kaybolanlar“ isimli kitabı ile dikkat çeken yetenekli yazar Fırat Uran, son kitabı “Kara Köpek“ ile yeniden okurları ile buluşuyor.

Uran’ın ince dokunuşlarla kaleme aldığı “Kara Köpek“ romanında çocukluk anılarından travmalara, aile yaralarından spiritüelliğe, Rüya Sinemasından Kadıköy’e kadar birçok detay bulmak mümkün. 25.04.2020 tarihinde Sola Unitas Yayınları ile piyasaya çıkacak olan kitap, LGBTI+ bireyleri ve açık fikirli okuyucu kitlesini hedef alıyor.

“Kara Köpek“, Batman ve Joker kadar birbirlerinden farklı iki erkeğin Kadıköy’de geçen aşk hikayesini, eğlenceli bir dille anlatırken, ilişkide kontrolü ele geçirme mücadelelerine parmak basıyor. Ağırlıklı olarak gerçekçi diyaloglar ile ilerleyen kitap son derece akıcı bir anlatım yakalamış. Öyle ki kitabı elinize aldığınızda bitirmeden bırakamıyorsunuz. Roman anlatımları sanatçı Ece Cangüden’in illustrasyonları ile desteklenirken, Duru Ekşioğlu’nun yer yer giren tipografileri ile okuyucu şaşırtıyor.

Kitabın İsmi İngilizlerin Depresyona Verdikleri Metaforik Temsilden Geliyor

Kara Köpek“ isminin İngilizlerin, depresyona verdikleri metaforik bir isim olduğunu dile getiren Uran, “Yıllar önce DOT Tiyatrosunda “Sarı Ay“ adlı bir oyun izlemiştim. Bu oyunda Lee’nin annesinin düzenli aralarla “Kara Köpek“ dediği bir duygu yaşadığı söylenmişti. “Kara Köpek“ onu ziyarete geldiğinde tek yapmak istediği şey: eline üç şişe votka, bir karton sigara alıp yatak odasına girip, kapıyı kilitleyip, perdeyi çekip, içindeki hüzün duygusu geçinceye kadar bazen günlerce bazen aylarca ağlamakmış. Bunu duyduğumda çok etkilenmiştim. Yıllar sonra adını bu hissiyattan alan bir kitap yazdım.” diyor.

Kara Köpek, Okuyucuyu Alternatif Hayatlarla Buluşturuyor

“Kara Köpek“, toplumsal normların dışındaki ilişki biçimlerini konu olarak, bir tarafın diğerine kıyasla daha baskın olduğu egemen ve itaatkar ilişki üzerine düşündürtüyor. Kapalı alanlarda kalan LGBTİ+’ların hayatlarına pencere açıyor. Ülkemizde, parmak sayısını geçmeyecek kadar az üretilmiş Queer edebiyatının ender eserlerinden bir tanesi olarak raflarda yerini alıyor.

Otobanda Kaybolanlar ile Büyük İlgi Görmüştü

Yazar Fırat Uran, 2018 yılında çıkarttığı “Otobanda Kaybolanlar“ kitabı ile büyük ilgi toplamıştı. O kitabında da toplumun ayrıştırdığı LGBTİ+ konusuna değinen Uran, tecrübesiz bir gencin karşılığı olmayan bir aşka tutulup bu aşkın içinde kayboluş hikayesini anlatmıştı. Karakterin yol boyunca LGBTİ+ dünyasına dair birçok şey öğrenip deneyimlediğini vurgulayan Uran, son kitabı “Kara Köpek“ ile yeni bir hikayeyi ele alarak sevdiğiniz kişi ile birlikte olabilmek için ne kadar ileri gidebileceğinizi sorguluyor.

Fırat Uran Kimdir?

1988 yılında Adana’da dünyaya gelen Fırat Uran, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Avukatlık ruhsatını aldıktan sonra Los Angles’da UCLA Üniversitesinde yazarlık üzerine bir takım eğitimler aldı. Ardından New York Film Academy’de yönetmenlik eğitimini tamamlayan Uran, ülkemizde “Ölüm Hastalığı” isimli tiyatro oyununu yönetti. 2018 yılında “Otobanda Kaybolanlar” isimli ilk kitabı çıkan Fırat Uran, bugünlerde üçüncü kitabı ”Olamayanlar”ı yazıyor.

Kitabın Satış Linki için TIKLAYIN