FÜSUN DEMİREL’İN TİYATRO OYUNUNU ENGELLEME GİRİŞİMİ

İskenderun Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahnelenecek olan Füsun Demirel’in ‘Aşk Dersleri’ oyunu İskenderun Kaymakamlığı tarafından engellenmek istendi.

İleri’nin haberine göre, Kadın Emeği Derneği’nin çağrıcılığıyla sahnelenecek oyun için, etkinliğin düzenleyicilerine yazı gönderen İskenderun Kaymakamlığı, oyunun sakıncalı içeriğe sahip olduğunu öne sürerek ‘olması muhtemel olayların tespiti amacıyla’ oyun sırasında bir polisin çekim yapacağını ve oyunun bir suretinin bu şekilde kaydedileceğini açıkladı.

Oyunun İstanbul ve Ankara’da defalarca sahnelenmesine rağmen böyle bir taleple hiç karşılaşmadıklarını belirten oyuncular ise Kaymakamlık’tan savcılık ve mahkeme kararı talep etti. Savcılık kararı çıkaramayan Kaymakamlık ise bunun üzerine oyuncuları gözaltına almakla tehdit ederek, çekim yapılmasına engel olunmamasını istedi.

Füsun Demirel’in, İtalyan yazarlar Dario Fo ve Franca Rame’nin kaleme aldığı “Seks? Eh, Hayır Demem!” başlıklı oyunundan uyarladığı “Aşk Dersleri”, “cinsel içeriği olduğu” gerekçesiyle yandaş medya tarafından hedef gösterilmişti. Demirel, geçtiğimiz aylarda bir röportajda yaptığı açıklamalar yüzünden oynadığı dizinin kadrosundan çıkarılmış ve bazı kesimlerden ağır hakaretlere maruz kalmıştı.