“GACI GİBİ” FİLMİNİN YÖNETMENİ SERKAN ÇİFTÇİ: TRANSFOBİ MEŞRU BİR ZEMİNE OTURMUŞ DURUMDA

GZone Dergi’nin Şubat 2017 sayısında, bu sene İf İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin “Aşk & Başka Bi Dünya” bölümünde gösterilen “GACI GİBİ” isimli Türkiye yapımı belgesel filmin yönetmeni Serkan Çiftçi’ye dikkatinizi çekmek istedik.

Serkan Çiftçi’nin Mersin’de yaşayan bir grup LGBT bireyin hayatlarına ışık tutan filmi “Gacı Gibi”yi mutlaka izlemenizi öneriyor ve bu yetenekli yönetmeni yakından tanıyoruz.

Röportaj: Murat Renay

“Gacı Gibi” filmini oluşturmaya nasıl karar verdiniz?

Yüksek lisans dersi kapsamında hazırlanmış bir projedir Gacı Gibi. Üç arkadaşımla beraber dönem sonuna kadar bir belgesel film çekmek üzere çalışmaya başladık. Başka bir projeye yoğunlaşmışken danışman hocamızla birlikte Deniz’in hikayesini çekme konusunda karar verdik ve işe koyulduk. Mersin’de yaşanan güncel bir konuydu. Bölgede öncülük eden bir LGBTİ hareketi vardı. İki hikayeyi beraber işlemek için koşullar uygundu. Normal şartlarda belki de tanışamayacağım, evlerine giremeyeceğim insanların derdini anlatan bir film yapma iddiası büsbütün heyecan vericiydi. İçeriden film yapmak gibi bir derdimiz varken, bu kadar dışarıdan olmak işimizi zorlaştırdı tabi ki. Başından sonuna sınav gibi bir süreçti. Büyük hayatlar, büyük mücadeleler gördük. Arkadaşlığa, dayanışmaya, neşeye, acıya, nefrete ve sevgiye, anlatamayacağım pek çok şeye tanıklık ettik. Dostluklar kurduk. Bu projede gerçekten çok şey öğrendim. Şimdi bakınca, iyi ki de Gacı Gibi’yi çekme kararını vermişiz diyorum.

Filmin çekildiği 2014 yılı LGBTİlerin özgürce Onur Yürüyüşü yapabildiği son yıldı. O günden bugüne de özgürlükler alanında gerilemeler oldu. Geleceğe baktığınızda LGBTİ hakları konusunda umutlu bir tablo çizilebilir mi sizce?

O günü asla unutamam. Çok kalabalıktı o yürüyüş. Uğur Mumcu ve Hrant Dink yürüyüşlerindeki kalabalığı görmüş biri olarak söylüyorum. Galatasaray Lisesi’nden tünele doğru kitle ilerlemeye başlamışken, bizim devam etmeye gücümüz kalmamıştı. Deniz’le beraber İstiklal’in ara sokaklarından birine sığındık. Ortalık tenhalaşınca hareket ederiz dedik. Sanırım bu anın gelmesi için 45-50 dakika bekledik. İnanılmazdı. Rengarenk kalabalık İstiklal Caddesi’ni boşalttığında, şaşkınlıktan küçük dillerini yutmuş ahali belirdi köşelerden. Arkada bıraktığı etkiyi de gözlemleme şansımız oldu. O yürüyüş sonraki yıllarda da üstüne koya koya devam edebilseydi, şaşkınlık halinden tartışma haline geçebilirdik belki de. Olamadı maalesef.

Anayasanın 10. maddesi LGBTİ lerin eşit hak talepleri doğrultusunda yeniden düzenlenebilse keşke. Bunun için zamana ihtiyaç var. Görünür olma meselesi bu anlamda önemli. Görmek istemiyor olabilirler ama bu gerçeği değiştiremezler. “İnsanlığın gerçeği kadar gerçeğiz, bunu kimse görmezden gelemez diyor” Mersin 7 Renk aktivistleri. Bu gerçeği değiştirebilecek bir güç var mı acaba yeryüzünde. İnsanlık tarihi boyunca olamamış. Olamaz da. Çünkü kabul etsek te, etmesek te gerçek bu.Toplumsal cinsiyet meselesi akademide en çok çalışma yapılan alanlardan biri. Londra’da punk bir belediye şoförü, Vancouver’da trans banka görevlisi görebilirsiniz. Bizim tartışamadığımız konular çoktan halledilmiş oralarda. Buradaki LGBTİ hikayeleri ise malumunuz. Umutlu bir tablo çizebilmenin zor göründüğü olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Biraz neşemizi yitirdik. Gene de geleceğe umutla bakmanın bir yolu var mı, biraz didiklemek lazım. Gacı Gibi’yi kurgularken çok sık bu soruyu sordum kendime. Şu an bu konularda iki kelam edebilme fırsatının arkasında üç yıl süren topyekun bir mücadelenin hikayesi yatar. Mersin 7 Renk’teki acar arkadaşları, onların dayanışmasını ve mücadelesini gördükten sonra her zaman ümit vardır diyorum. Gacı Gibi karakterlerinin verdiği mesaj anlamlıdır; dayanışmadan başka bir sermayemiz yok bizim.

 

BU RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “ŞUBAT 2017 ” SAYISINI 

AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…