863269c786
kadinlar

GALERİ: COŞKULU KALABALIKLAR VE GÖZALTILAR, İŞTE FOTOĞRAFLARLA 8 MART

Bütün dünyada 8 Mart’ta kutlanan Kadınlar Günü’ne Türkiye’den hem renkli kareler hem de polis müdahalesi damga vurdu. Zonguldak, Balıkesir, Artvin, İstanbul, Diyarbakır gibi çok sayıda şehirde Kadınlar Günü, kutlamalara ve protestolara sahne olurken İzmit ve Balıkesir gibi kimi şehirlerde gözaltılar gerçekleşti.

İstanbul’da ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ adıyla Taksim’in İstiklal Caddesi’nde düzenlenen yürüşe büyük bir kalabalık katıldı.

İzmit’te ise yürümek isteyen kadınlara polis izin vermedi. Polis, izinsiz yürüdükleri gerekçesiyle 35 kadını gözaltına aldı. İzmit’te, Kocaeli Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar, Yürüyüş Yolu’nda bir araya gelmişti. Kadınlar, ‘Hayır’ ve ‘Kadına şiddete hayır’ yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Geniş güvenlik önlemi alan polis, izin alınmadığı gerekçesiyle yürüyüşün gerçekleşemeyeceğini bildirdi. Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba müdahalede bulundu; 35 kadın ile onlara destek olan 4 kişiyi gözaltına alarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

Aynı şekilde Antalya’da da yürümek isteyen kadınlara polis TOMA’larla müdahale etti. Polis ekipleri, basın açıklaması yapan kadınlardan slogan atmadan dağılmalarını istedi. Gruptan birkaç kadın şarkı söyleyip slogan atınca çevik kuvvet ekipleri müdahale etti.

Ankara’da da birçok farklı grubun katılımıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı. Ancak sosyal medyada akşam saatlerinde dolaşan görüntülerde Feminist Gece Yürüyüşü’ne izin verilmemesi gerekçesiyle polisin toplanan kadınlara müdahale ettiği görüldü. Düzenlenen gösterilerde 16 Nisan’da düzenlenecek referandum kapsamında yürütülen ‘Hayır’ kampanyasının izlerine rastlamak mümkündü.

İstanbul’da gerçekleştirilen gece yürüyüşüne ise binlerce kişi katıldı. İstiklal Caddesi’nin her iki yönünden buluşma noktasına akın eden kadınlar sloganlar atıp düdük çaldı. Binlerce kadın, ‘Hayatlarımıza müdahaleye, hayır’ pankartı açarak yürüyüşe geçti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüş boyunca slogan atan, Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyleyen topluluk adına Taksim Tünel Meydanı’nda basın açıklaması okundu.

Ankara, İzmir ve Taksim’deki yürüyüşlerde LGBTİ bireyler de bayrakları ve dövizleri ile yer aldı.

Fotoğraf: Çağdaş Engin Kırlangıç

İstanbul’da gündüz saatlerinde ise Bilgi Üniversitesi’ne izinsiz giriş yapan 15 -20 kişilik bir grup 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla stant açan öğrencilere saldırdı. Bu haberin detayları için tıklayın.

bilgi

Kaynak: BBC Türkçe

Fotoğraflar: EPA – GETTY IMAGES- REUTERS – DHA

Ana Görsel: Getty Images

 

Ayrınca Bakın

hornet

HORNET UYGULAMASINA NE OLDU? İŞTE RESMİ AÇIKLAMA

ABD menşeili eşcinsel tanışma uygulaması Hornet’in dünden (10.05.2018) itibaren IOS işletim sistemli telefonların kullandığı App ...