GALERİ: GÜNDE 8 DOLARA DÜNYA TURU!

Çoğumuzun hayat planlarında, belki de rüyalarını süsleyen bir hayat biçiminden bahsetmek istiyoruz. Günde 8 USD (ortalama 25 TL) ile dünyayı dolaşan bir grup Polonyalı genç, bu yolculukların sırrını da açıkladıkları bir blog ile dünya gündemine oturdular…

600 USD harcayarak aldıkları mini vanlarına atlayıp, tam 6 yıl boyunca 150.000 km yol katederek 50 ülke görmeyi başarmışlar. Mini vanlarında ve çadırlarla kalarak otele hiç para vermemişler. Restorana adım dahi atmamışlar, kendileri pişirip yemişler.

En büyük sorunlarının benzin olduğunu söyleyen bloggerlar bu yüzden yavaş seyahat ettiklerini, yolda araçlarına gezginler alarak benzin parasını bölüştüklerini söylediler. Ayrıca pek çok insan, gittikleri yerlerden siparişler verdiği için bu şekilde de benzin parasını biraz olsun çıkartabilmişler.

Otelde kalmadıkları gibi bazen yol üzerindeki evlere misafir olmuşlar. Genelde çadırlarda kalmayı tercih etmişler.

Yemeklerini kendileri pişirmiş, marketten satın aldıkları ile yetinmeyi seçmişler. Avusturalya’da kanguru eti çok ucuz olduğu için genelde kanguru eti yemişler.

Uzun süredir seyahat ettikleri için arabalarını da kendileri tamir etmeyi öğrenmişler. Gerektiğinde yardım da almışlar fakat kimse bu sevimli gezginlerden araba tamiri için bir ücret talep etmemiş. Süper!

150 litrelik su tankları sayesinde tasarruflu bir şekilde duş olayını da halletmişler.

Yol üzerinde bazen kendilerine sponsor bularak seyahatlerin sırasında para da kazanmışlar, Avusturalya’dan Amerika’ya geçerken gemi transfer işlemlerini bu şekilde halletmişler. Araçlarının üzerine reklam alarak buradan da para kazanabilmişler.

Polonya’daki en popüler blog sitesi olmayı da başaran gençler yol üzerinde internet için durakladıkları sırada iş yapmayı da ihmal etmemişler.

İki adet kitap yayınlamışlar, bazı ülkelere egzotik fotoğraflar satmışlar ve reklam klipleri de çekerek buralardan da para kazanmışlar.

İşte gençlerin dünya turu macerasından derlediğimiz galeri…

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 1

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 3

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 8

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 9

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 10

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 11

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 12

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 13

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 14

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 15

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 16

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 17

gunde 8 dolara dunyayi gezmek bilmiyorsan 19