GALERİ: HOLLYWOOD DÜNYASININ VEGAN BESLENEN ÜNLÜLERİ

Son yılların en trend beslenme biçimi olan ve hiç bir hayvansal gıdaya izin vermeyen Vegan beslenme biçimi birçok ünlünün de hayat biçimi haline geldi. 

Veganlık nedir?

Veganlık ya da veganizm, bazı nedenlerle hayvan kökenli gıdaları ve diğer hayvansal ürünleri kullanmayı reddetme. Bazen “sıkı vejetaryenlik” diye de adlandırılır. Vegan kişiler, hayvan kullanımı yoluyla elde edilen gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünleri kullanmayı reddetmektedir.

1944 yılında, The Vegan Society‘nin kurucularından Donald Watson veganlığı şu şekilde tanımlıyordu: “Veganlık hayvanlar alemine dair sömürü ve zulmün tüm biçimlerini dışlamanın ve yaşamı gözetmenin yoludur. Et, balık, kümes hayvanı, yumurta, bal, hayvansal süt ve türevlerini dışlayıp bitkiler aleminin ürünleriyle yaşamak ve tamamen ya da kısmen hayvanlardan üretilen tüm ticari malların alternatiflerini kullanmak şeklinde pratiğe dökülür.”

Veganlık Hollywood Ünlüleri: 

Jennifer Lopez

Hayvansal gıda tüketmenin bünyesine fazlasıyla iyi geldiğini söyleyen Lopez, en çok tereyağını özlediğini söylüyor.

Liam Hemsworth

Hayvanlara yapılan zulmü gördükten sonra bir daha et yiyemediğini söyleyen Hemsworth, aynı zamanda bir vegan aktivisti olarak da birçok projede görev alıyor.

Tobey Maguire

Eski Örümcek Adam, 2009 yılından beri vegan bir hayat yaşıyor ve hayvansal ürünlerin tüketilmesine karşı birçok projede yer alıyor.

Lea Michele

Uzun zamandır vegan hayat biçimini benimseyen Michele, 2010 yılında PETA tarafından ödüllendirildi.

Jared Leto

Hayvanlara karşı eziyet edilmesine karşı olan Leto, Suicide Squad döneminde kaslanmak istediğinde bile vegan beslenmeyi bırakmadığını söylüyor.

Miley Cyrus

Evinde Japon Balığı besleyen Cyrus, önce balık yemeyi hayatından çıkardığını, sonrasında ise hayvansal gıdaların hepsini hayatından çıkardığını söylüyor.

Brad Pitt

Ünlü oyuncu vegan beslenmenin insan sağlığına çok daha faydalı olduğunu savunuyor.

Ariana Grande

Hayvanları birçok insandan daha çok sevdiğini söyleyen Grande, hayvanları yemektense insan eti yemeyi tercih edebileceğini söyledi.

Ellen Degeneres

”Earthings” belgeselini izledikten sonra Vegan olmaya karar verdiğini söyleyen Ellen, bu süreçte birçok sağlık şikayetinden de kurtulduğunu söylüyor.