GALERİ: MILANO ERKEK MODA HAFTASI’NDA ÖNE ÇIKANLAR

Londra Erkek Moda Haftası’nda modanın erkekler için konuştuğu klasik dilin değiştiğinin sinyallerini veren tasarımcılar, kurdukları yeni cümlelerle klasik erkek çizgisini devirmeye başladı. Erkek modası, kalıpların dışına çıkarak podyumda kurduğu özgür ve bağımsız cumhuriyeti, artık sokağa taşımaya hazır. Londra’da kurulan özgür cümleler, Milano Erkek Moda Haftası’nda bir bağımsızlık hikayesine dönüşürken, bu hikayenin kahramanı tabii ki David Bowie’den başkası olamazdı. Suzy Menkes’ın yorumuyla, moda dünyası; androjenlik, kültürel çeşitlilik, glam rock gibi Bowie’nin örnek ve öncü olduğu her şeyi özümsedi. İşte bu yüzden, Milano Moda Haftası’nda, Neil Barett’ten Versace’ye, Vivienne Westwood’tanGucci’ye, tüm tasarımcılar David Bowie’ye saygı duruşunda bulundu.

David Bowie, Alessandro Michele’nin ilham kahramanı. Michele Gucci’de baştan yazdığı romantik retro hikayesine, Bowie’nin 70’lerdeki stilini ekleyerek hem Bowie’ye hem de Sonbahar/Kış 2016 sezonuna hiç  unutulmayacak bir miras bıraktı.

David Bowie ve Brian Eno’nun birlikte yazdığı “Heroes“ şarkısı Philipp Plein’ın Sonbahar/Kış 2016 defilesinin fon müziği oldu .“Terörün hayatımızın her dakikasını olumsuz etkileyen bir dünyada nefes alıyoruz. Son aylarda yaşadığımız travmalar nedeniyle, hepimizin bizi kurtaracak kahramanlara ihtiyacı olduğuna inanıyorum.“ diyen Plein, koleksiyonunda Superman’den Batman’e, süper kahramanlara “Bizi kurtarın!“ çağrısında bulundu.

Vivienne Westwood, her ne kadar erkek koleksiyonunu tanıtsa da kadın silüetinden esinlenerek hazırladığı tasarımlar, Bowie’nin sahne şovları için yarattığı Ziggy Stardust karakterine hüzünlü bir tebessüm yollamadan geçmedi.

 

Donatella Versace, yakışıklılar ordusuyla uzayda Versace gezegenini kurmak için yola çıktı. David Bowie’nin 1966 yılında yayınlanan şarkısı “Space Oddity” ile yeni gezegeninde hayat kuran Versace’yi, kim bilir belki de uzaydan bir yerlerden Bowie de izlemiştir.

Genellikle gücünü klasik çizgisinden alan Armani, Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonunda, David Bowie’nin cesaret iksiriyle Mars’a çıktı. Bowie’nin “Life On Mars“ parçası eşliğinde, defilesindeki ilk beş modeli galaktik dokunuşlarla podyuma çıkaran Emporio Armani’nin bu saygı duruşu uzun yıllar hatırlanır.

Kaynak: Vogue