GALERİ: ZİYARET EDİLMESİ ŞART, EN İYİ LGBT TEMALI MÜZELER

LGBT tarihi ya da LGBT sanat dalları hakkında ne kadar bilgilisiniz? Ülkemizde olmasa da, Batı’nın birçok ülkesinde ve şehrinde LGBT tarihiyle ilgili birçok özel alan mevcut. Yakın geçmişte elde edilmeye başlanan hakların yanı sıra, özellikle baskı altındaki yıllarda üretilen sanat eserleri de ayrı bir ilgi alanı olacak kadar da geniş bir yelpazeye sahip.

Dünya üzerinde bu sanat eserlerini ya da LGBT hak mücadelesinin özel eserleri artık LGBT temalı müzelerde sergileniyor. Seyahat planlarınızı yapabilirsiniz, işte karşınızda ziyaret edilmesi şart, dünyanın en iyi LGBT temalı müzeleri…

Leslie – Lohman Museum of Gay and Lesbian Art New York

Leslie – Lohman Museum of Gay and Lesbian Art New York 1300 eserle dünyanın sayılı LGBT temalı sanat eserleri koleksiyonuna sahip. Koleksiyonda Robert Mapplethorpe, Catherine Opie ve David Hockney gibi sanatçıların eserleri bulunmakta.


 

GLBT History Museum San Francisco

LGBT hareketi için en önemli şehirlerden kabul edilen San Fransisco’nun LGBT tarihini gözler önüne seren müze, 1940’lı yıllardan günümüze, şehirde yaşanan LGBT hak savaşını en güzel anlatan mekanlardan biri.


 

Schwules Museum Berlin

Müze 1980’li yıllarda, zamanında Berlin’in en büyük eşcinsel kulüplerinden birinin yerine açılarak, modern LGBT sanatının dünya üzerindeki en büyük temsilcilerinden biri oldu.


 

Leather Archives & Museum Chicago

Fetish ve BDSM konusunda önemli bir arşive sahip müze, ayrıca Tom Of Finland eserlerine de sahip.


 

Canadian Lesbian and Gay Archives Toronto

Kanada LGBT tarihiyle ilgili en büyük arşivlerden birine sahip olan müzede, konuyla ilgili özel bir kütüphane de bulunuyor.


 

The Pride Library in London

6000 kitaplık LGBT kütüphanesi 15 farklı dilde koleksiyonuyla dünyanın en büyük LGBT kütüphanesi.


 

The National Gay and Lesbian Sports Hall of Fame in Chicago

Spor dünyasında LGBT konusunda en büyük arşive sahip merkezde tüm LGBTİ atletlerin balmumu heykelleri de bulunmakta.