GENÇLER 42 ŞEHİRDE HIV/AIDS İÇİN SOKAĞA ÇIKIYOR

1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde 1 Aralık Genç İnisiyatifi üyesi gençler 42 Şehirde 215 etkinlikle bir araya geliyor. Cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusundaki taleplerini ve ihtiyaçlarını dile getirmek isteyen gençler, HIV/AIDS hakkında farkındalık yaratmak için meydanlara çıkıyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) ve Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunun çatısı altında bir araya geldiği 1 Aralık Genç İnisiyatifi’nin açıklamalarına göre dünyada yaklaşık 35 milyon insan HIV ile yaşıyor ve dünyada HIV ile enfekte olan 10 kişiden 4’ü 15-24 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) verilerine göre ülkemizde ise; her 10 gençten yalnızca 1’i HIV/AIDS hakkında kendisini koruyabilecek bilgiye sahip yani her 10 gençten 9’u HIV/AIDS hakkında bilgi sahibi değil. Her 3 gençten 2’si ise HIV ile yaşadıklarını bildikleri biriyle aynı ortamı paylaşmak istemiyor. HIV ile yaşayan bireyler sıklıkla sağlık alanından, çalışma ve eğitim hayatına kadar farklı boyutlarda ayrımcılığa maruz kalıyor.

“SÖZÜMÜZ VAR!”

Daha fazla farkındalık yaratmak ve HIV/AIDS temelli ayrımcılığa dur demek isteyen 1 Aralık İnisiyatifi üyesi gençler yaptıkları basın açıklamasında şu ifadeleri kullandılar: “Bugünün gençleri olarak bizler HIV/AIDS’in var olduğu bir dünyaya gözlerimizi açtık. Yapılan çalışmalara rağmen bugün hala HIV/AIDS bizi endişelendirmektedir. 1 Aralık Genç İnisiyatifi olarak 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde gençlere yönelik yaşa uygun yapılandırılmış, kapsamlı cinsel sağlık ve üreme sağlığı eğitimleri ihtiyacını ortaya koymak, bu konuya genç yaklaşımını katmak, HIV ve AIDS ile yaşayan bireylerin insan haklarına dikkat çekmek ve HIV/AIDS ile yaşayan bireylere yönelik ayrımcılıkla mücadele etmek amacıyla etkinlikler düzenleyeceğiz.”

“HIV ÖLDÜRMEZ ÖNYARGILAR ÖLDÜRÜR”
1 Aralık Genç İnisiyatifi üyesi gençler açıklamalarının devamında HIV’in değil ön yargının öldürdüğüne dikkat çekerken, ”Sağlık haklarımızı bilerek gelişimlerimizi tamamlamak için, Cinsel Sağlık/Üreme Sağlığı eğitiminin, ilköğretimden başlayarak kapsamlı ve sistemli bir şekilde verilmesini, biz gençlere dair yürütülen çalışmalarda söz sahibi olmayı, evli olmak, 18 yaş üzeri olmak gibi kriterlere bakılmaksızın bilgiye ve sağlık hizmetlerine ulaşabilmeyi, çekinmeden, yargılanmadan, cinsiyet, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, yaş, sosyoekonomik durum, iş güvencesi nedeniyle ayrımcılığa uğramadan danışmanlık, korunma ve tedavi için sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeyi istiyoruz. HIV/AIDS öldürmez, önyargılar öldürür. Önyargılardan uzak cinsel sağlık konuşmak her gencin başlıca hakkıdır” dedi.

Etkinlikler ve kampanya hakkında daha fazla bilgi için;
http://www.1aralik.com