GENÇLERİN CİNSEL SAĞLIK EĞİTİMİ ALABİLMESİ İÇİN MARATONDA KOŞACAKTI

Bu sabah geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Toplum Gönüllüleri Vakfı çalışanı ve LGBTİ aktivisti Bulut Öncü, eğer yaşasaydı 5 Mart’ta Antalya Runatolia Maratonu’nda Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği için koşacaktı.

Cinsel sağlık alanında çalışmalar yapan Öncü, gençlerin cinsel sağlık eğitimi alabilmesi için fon sağlamak adına bu maratona katılacaktı.

Bulut Öncü, Antalya Runatolia Maratonu’na neden katılacağını aşağıdaki cümlelerle anlatmıştı:

“Gençlerin cinsel sağlık eğitimi alabilmesi için koşacağım!

Hepimizi çok yakından ilgilendiren bir sorun ile karşı karşıyayız! Avrupa’nın en genç nüfusa sahip ülkesi olan Türkiye’nin eğitim sisteminde kapsamlı ve yaşa uygun yapılandırılmış cinsel sağlık eğitimi yok! Üstelik Türkiye’deki her 10 gençten yalnızca 1’i HIV ve AIDS konusunda doğru bilgiye sahip ve sadece 10 gençten biri gebelik oluşma ihtimalinin olduğu zamanı bilmiyor. Aynı gençlerin %97’si ise cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmeti sunulmasını olumlu karşılıyor.

Ancak bu sorunun çözümü için gönüllü olarak gece gündüz çalışan gençler var! İşte ben de Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği / Y-Peer Türkiye‘de gençlerin cinsel sağlığı ve üreme sağlığı konularındaki bilgilerini artırarak gençlerin yeni yaşam becerileri kazanmasının önünü açan gençler için 5 Mart 2017’de Antalya Runatolia Maratonu’nda 10 kilometre koşacağım. Miktarı ne olursa olsun yapacağınız her bağış gençleri kendi hakları ve hayatları konusunda sorumluluk almaya hazır hale getirecek.”

Bağış yapmak için buraya tıklayın.