GERÇEK BİR KAHRAMANIN ARDINDAN: BOYSAN YAKAR

Türkiye’nin en büyük eşcinsel yaşam ve kültür dergisi GZone’un Ekim 2015 sayısının kapağında Türkiye’nin en güzel kadınlarından biri ve efsane model Deniz Akkaya var.

Son günlerin en arzu edilen erkek mankeni Cenay Türksever eşiliğinde Jülide Güngör’ün objektifine, bize özel verdiği cesur pozlarla çok konuşulacak olan Deniz Akkaya, GZone’a özel hayatıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Gzone’un Ekim 2015 sayısının özel dosyalarından biri de Yazı İşleri Müdürümüz Murat Renay’ın kaleme aldığı, 5 Eylül 2015 günü Çanakkale’de yaşanan elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz, LGBTI aktivisti, belki de birçoğumuzun arkadaşı BOYSAN YAKAR’ın ailesinin gözünden BOYSAN’ın hayat hikayesi. 

Boysan Yakar, son okuduğu kitap olan Rosi Bradiotti-İnsan Sonrası’nın yanına ilginç bir not düşmüş: Türkiye’de ölmek ucuzluğu var. Gözaltına alınmak çok kolay!

Onu 5 Eylül 2015 günü Çanakkale’de yaşanan elim bir trafik kazasında kaybettiğimizden beri hayatımız eskisi gibi değil.

Boysan’la birlikte Feminist LGBTİ aktivisti Zeliş Deniz ve arkadaşları Mert Serçe’nin de yaşamını yitirdiği bu kaza, bunca yıldır ne yazık ki, saldırı, intihar ve sağlık nedenleriyle kaybettiğimiz tüm LGBTİ bireyler ve bu hareket için büyük önem taşıyor.

Boysan Yakar ismi, annesi Sema Yakar ve babası Hakan Yakar ile daha başka bir önem kazanıyor. Sema Yakar, LİSTAG Aile Grubu (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks Bireylerin Aileleri ve Yakınları Derneği)’nun kurucu ve en aktif üyelerinden. LGBTİ Onur Yürüyüşleri’nde hep bizlere eşlik eden LİSTAG grubundan arkadaşlarıyla birlikte TBMM’de bu konuda konuşmak dahil pek çok önemli işe imza atan Yakar, Can Candan’ın LGBTİ anne-babalarını anlattığı 2013 tarihli “Benim Çocuğum” belgeselinde Boysan’ın ailesine açılma sürecini anlatmıştı. Yine bir LISTAG üyesi olan Boysan’ın babası Hakan Yakar ise LISTAG kurulduktan sonraki her LGBTİ Onur Yürüyüşü’nde Boysan’ın yanında yer almıştı…

Ailesinin hem biricik oğlu hem de kısa hayatına sığdırdığı çalışmalarıyla en büyük öğretmenlerinden biri olan Boysan’ın siyasete girdiği son günlerini onlardan dinlemek istedik…

LGBTİ hareketini birleştirici bir güç haline gelen bu acı kaybımıza ışık tutmak adına, Boysan Yakar’ın aramızdan ayrılışından sonra ilk kez bu kadar detaylı açıklamalarda bulunan Boysan’ın anne ve babası Sema Yakar ve Hakan Yakar’a sayfalarımızda yer veriyoruz…

İllüstrasyon: Hayrettin Taşkaya

Dosyanın tamamı GZONE DERGİ EKİM 2015 SAYIMIZDA!

GZONE DERGİ’NİN DENİZ’İN ELLİ TONU-EKİM 2015 SAYISINI AŞAĞIDAKİ BUTONLAR ARACILIĞI İLE ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ..

 

12119318_10153976001999523_1218294164_o

gzone indir ikon

google

apstore

1 YORUM

Comments are closed.