GET CONTACT UYGULAMASINDA LGBT BİREYLERİ BEKLEYEN TEHLİKE NE?

GetContact uygulaması yalnızca sizi değil, özellikle de rehberinize kaydettiğiniz insanların sırlarını tehlikeye atıyor. Özellikle LGBT bireyler için ifşa edilme tehlikesi var.

GetContact uygulaması yalnızca sizi değil, özellikle de rehberinize kaydettiğiniz insanların sırlarını tehlikeye atıyor.

Ülkemiz dahil tüm dünyada kısa sürede çok popüler olan GetContact uygulaması, beraberinde pek çokda tehlike getiriyor. Bu tarz uygulamaların tüm rehberinize eriştiğini daha önceki yazılarımızda anlattık. Arkadaşlarınızın sizi rehberine nasıl kaydettiğini görmek isterken, uygulama size verdiğinden daha fazlasını geri alıyor. Rehberdeki tüm numaraları veri tabanına ekleyen GetContact ’ta kendi numaranızı silebiliyor olsanız bile, rehberinizde karşı tarafa verdiğiniz sayısız numara öylece kalakalıyor.

Ekşi Sözlük yazarı “kral leopoldun kongolu arkadaşı”, GetContact uygulamasının potansiyel tehlikelerinden bahsetti. Bazı insanların bir kişiyi kaydederken onu takma ismiyle kaydettiğinden bahseden Ekşi Sözlük yazarı, bu durumun özel bilgileri açığa çıkarabileceğini belirtti. Örneğin, bir arkadaşınız sizinle eşcinsel olduğunu paylaştı. Arkadaşınızın isminin yanına lgbt ya da eşcinsel şeklinde kaydettiğinizde GetContact uygulaması, bu numarayı tüm dünyaya duyurmuş oluyor. Bu bilgiyi öğrenmemesi gereken kişilere bile.

GetContact Yasal mı?

GetContact şu anda herhangi bir yasaklamayla karşı karşıya olmasa da uygulamanın hizmet mantığı, kullanıcıların verilerini herkesle paylaşmaya yönelik olduğu için yakında yaptırımlarla karşılaşması bekleniyor. Evet, Facebook da telefon rehberinizdeki en ufak ayrıntıya kadar tüm bilgilerinizi topluyor, ancak en azından bunu sizin tanıdığınız insanlarla paylaşmıyor. GetContact ’ın yaptığı şey de tam olarak bu. Son yıllarda kullanıcı verilerinin petrolden bile daha değerli olmaya başlaması, bazı insanlar için çok ciddi sorunlar oluşturuyor.

Kaynak :SEYLER.EKSISOZLUK.COM ve Webtekno