GÖKHAN TÜRKMEN: ÖZGÜR OLABİLMEYE ÖZLEM DUYUYORUZ

GZone Dergi, Kasım 2017 sayısının kapağında yer alan başarılı sanatçı Gökhan Türkmen, 2008 yılında hayatımıza girdiği “Büyük İnsan” şarkısından beri hep özenli çalışmalarla müziğe kendine has imzasını attı. 
Yakın zamanda çevre duyarlılığı ile ilgili video kliplere imza atan ve evliliğinden ikinci çocuğunu kucağına alan Gökhan Türkmen’e merak ettiğimiz soruları sorduk.
Röportaj: Murat Renay
“Büyük İnsan” ile YouTube’un Türkiye’deki müzik alanında ilk ve en büyük başarılarından birine imza attın. İlk çıkışının böyle ses getirmesini bekliyor muydun? O dönemde neler yaşadın?
Açıkçası hiç beklemiyorduk.Biz sadece ne durumda olduğumuzu görmek için internete şarkılarımızı vermiştik. Çok güzel tepkiler alınca doğru yolda olduğumuza inandık ve gerisi geldi zaten.
Seni hep “romantik şarkıların prensi” olarak gördük. Bu seni rahatsız eden bir tanımlama mı? Müzik yolculuğunda daha deneysel çalışmalar yapmayı planlıyor musun?
Yani rahatsızlık demeyelim de tek bir tarza kısıtlamak yanlış bence…Ben elimden geldiği kadar iyi müzik ve sanat yapmaya çalışan birisiyim. Zamanla büyüyorum ve geliştiğime inanıyorum. Bu yüzden de bir devinim ve değişim içerisinde olacağım kesin.
“Vay Halimize” şarkısı hem sound olarak hem de klibiyle çevre ile ilgili verdiği mesajlar yüzünden diskografinde farklı bir yerde duruyor. Bu şarkının ve videonun çıkış hikayesini anlatır mısın?
 Klip çekilmeden 2 sene önce şarkımız hazırdı. Sadece nasıl bir şekilde çıkacağımızı, klibi nasıl şekillendireceğimizi bilemediğimizden beklemeye almıştık. Fikir ortaya çıkınca hemen yapalım istedik.Klipteki metaforlar fazlasıyla belli olunca hikaye de şekillendi.

Video kliplerinde yönetmen olarak genelde Murat Joker’le çalışıyorsun. Bu ısrarlı tercihinin nedeninden bahseder misin bize?
Ben bildiğim, güvendiğim ve kendimi emanet edebildiğim birini bulduğum zaman bırakmıyorum. Çünkü bu zamanda aynı şeyleri düşünüp, karşılıklı aynı şeylere karar vermek zor maalesef.
Hem doğayı korumak hem de toplum faydasını gözeten başka projelerde yer alıyorsun, bir sanatçının müziğini en iyi şekilde yapmak dışında bu gibi alanlarda da aktif olması sence neden gerekli?
Bence gerekli diye bir şey yok. Bu içten gelen bir şey. Sanatçı “biraz da böyle şeylerin içinde olayım, çünkü ben sanatçıyım” diye bir şey söylemez. buna duyarlıdır; gerçekten öyle olması gerektiğine inanır! Gerçekten insanların, çocukların savaşmaması gerektiğine inanır, gerçekten doğanın korunması, yeşilin korunması gerektiğine inanır, gerçekten her canlının yaşamayı hakettiğine inanır. Ben de bu mantalitedeyim.
Müziğini oluştururken nelerden ve kimlerden ilham alırsın?
 Her şeyden ilham alabilirim. Hiç belli olmuyor açıkçası. Çok alakasız zamanlarda da şarkı sözü yapabiliyor veya beste yapabiliyorum.
Türkçe müzik, şaibeli izlenme sayıları, kalitesi düşük işlerin yüceltilmesi, dijital müziğin çok yaygınlaşması ile daha rekabetin çok daha fazla olduğu bir piyasa haline geldi. Kendini bu piyasada nerede görüyorsun?
Çok içinde görmüyorum. Biz her zaman neysek o olduk. Şeffaf olmaya özen gösteriyoruz. Hem kendim hem de şirketim olarak.
 
Sanatını icra ederken (Türkiye’de) kendini özgür hissediyor musun?
Çok fazla değil maalesef… Bir söz yazarken bunu böyle demeyeyim yanlış anlarlar, bunu öyle demeyeyim sansürlerler gibi şeyler düşünüyoruz. Alıştık artık:)
Evlendikten ve özellikle çocuk sahibi olduktan sonra hayatında neler değişti?
Çok şey… Daha derin düşünen daha ayrıntılı ve duyarlı düşünen biri oldum. Verdiği güzel enerji de ayrı tabii:)
İleride çocuklarından biri sana eşcinsel olduğunu açıklasa tepkin ne olur?
Bu derin bir konu aslında.  Tek dileğim ne olursa olsun her zaman mutlu olmayı bilen çocuklar yetiştirmek.  Bu yüzden mutlu iseler sıkıntı yok.
Çevre ve doğa bilincine sahip bir sanatçı olarak, azınlık hakları, özellikle de Türkiye’deki LGBTİ hakları hakkında ne düşünüyorsun? Sence olması gereken görünürlüğe ve haklara sahip miyiz?
E tabii ki değilsiniz… Bu başından beri konuştuğumuz hümanizm, doğaya, insana saygı konularıyla doğrudan ilintili zaten…Özgür kalabilmek, özgür düşünceye saygılı olabilmek bu memlektte özlem içerisinde olduğumuz şeyler.
LGBTİ hakları için sanatçıların üzerine düşeni yaptığına inanıyor musun?
Açıkçası bilmiyorum. Ama inanın o kadar az ki gerçek sanatçı; az olunduğundan dolayı da ses getirmiyor diye düşünüyorum.

Cansu Yılmaz’a (İnci Razaki PR) teşekkürler.

GZONE DERGİ KASIM 2017 SAYISI’nın tamamını aşağıdaki görsele tıklayarak okuyabilirsiniz.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :