GÖKHAN YAVAŞ: TÜRK ERKEĞİ HENÜZ STREET STYLE AKIMIYLA TANIŞMIŞ DEĞİL

Modacı Gökhan Yavaş, geçtiğimiz ay yapılan Mercedes Benz İstanbul Moda Haftası’nın en beğenilen defilelerinden birine imza attı. Önümüzdeki senelerde street style konusunda iddialı isimlerden biri olacağına inandığımız bu yetenekli modacıyı mercek altına aldık.

Röportaj ve Fotoğraflar: Onur Özışık

Bu sene Fashion Week’in en ilgi gören defilelerinden birine imza attın. Seni tanımak isteriz, Gökhan Yavaş kimdir?

İzmir Dokuz Eylül Güzel Sanatlar mezunuyum. 2012 yılında, henüz eğitim alırken bir gelinlik tasarım yarışmasını kazanarak ilk defilemde İzmir Fashion Week’in kapanışını gerçekleştirdim. Tabii moda dünyasının ülkemizde baş şehri İstanbul. İzmir’den buraya geldiğiniz zaman sektör sizi bir anda kucaklamıyor. Doğal olarak Üniversite mezuniyetimden sonra benim için zorlu bir İstanbul serüveni başladı.

Buraya geldiğim zaman gerçekten her şeye sıfırdan başladım. İtkip’in bir yarışmasında üçüncülük derecesi aldım ve bu sayede IMA’da eğitim alma şansına eriştim. Bu eğitim bana moda adına birçok yeni fikir yaratma şansı tanıdı. Sonuçta İzmir’de gelinlik tasarlayan bir gençken, dünya modasına daha yakın bir sektör olan İstanbul’da, ülkemizin en önemli moda eğitim akademisinde eğitim alıyordum. Bu eğitim sayesinde hazır giyime yönelmem gerektiğini anladım ve kendimi erkek giyiminde uzmanlaşmaya yönlendirdim.

2013 yılında bu dalda Koza’nın ilk 10 finalisti arasında yer aldım. Hazırladığım koleksiyonun çok beğenilmesi üzerine İTKİP’ten London School of Fashion hocalarından eğitim alma fırsatı yakaladım. Bu eğitim gerçekten de beni fazlasıyla cesaretlendirdi ve şu an aslında orda elde ettiğim cesaretin meyvelerini veriyorum diyebilirim.

Moda para kazandırıyor mu?

Kendini ispatladıktan sonra kazandırıyor. Aslında konu isminizin marka olmasıyla ilgili. Eğer siz marka olmayı başarırsanız tabii ki geliriniz de ona göre değişiyor ve gelişiyor.

Erkek tasarımları yapıyorsun ama ülkemiz erkek stereotipine uymayan tasarımlara imza atıyorsun.

Aslında bu durum da amacıma hizmet ediyor. Türk erkeği dünyada sokak stili olarak adlandırdığımız moda akımıyla henüz tam anlamıyla tanışmış değil. Tabii ki moda ikonu olarak adlandırdığımız birçok ünlü bu akımla ilgili ülkemizde öncü olsa da, benim asıl amacım Türk erkeğini sokak stiliyle tanıştırmak diyebilirim.

Klasik erkek giyimi ile ilgili global başarıyı elde etmiş birçok markamız mevcut. İşini çok iyi yapan kurumlar var ve genç bir tasarımcı olarak onların arasında yer almak, kendinizi göstermek gerçekten zor. Bu sebepten sektörde tanınmak için bir açık kapıya ihtiyaç duyuyorsunuz, benim açık kapım da ülkemizde çok örneği olmayan sokak stili oldu.

BU RÖPORTAJ VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “NİSAN 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…