GOOGLE HOMOFOBİK UYGULAMAYI KALDIRDI

Aşırı homofobik uygulama "Pray Away the Gay" Google’ın uygulama mağazası Play Store’dan kaldırıldı.

“Living Hope Ministries” adlı hristiyan organizasyonu tarafından eşcinsel bireyleri tedavi etmek amacıyla geliştirilen aşırı homofobik uygulama “Pray Away the Gay” yaklaşık 4 aydır gösterilen tepkilerin sonucunda Google’ın uygulama mağazası Play Store’dan kaldırıldı.

Uygulama, cinselliğin sadece tekeşli ve heteroseksüel çiftler arasında olabileceğini, eşcinsel bireylerin yaşam tarzının ahlak dışı, yıkıcı bir düzene sahip olduğunu içeren nefret söylemlerini barındırıyordu. Ayrıca trans bireylerin cinsel bir karmaşa içerisinde bulunduklarını ve tüm bu sorunlardan dua ederek kurtulunabileceği vaatlerinde bulunuluyordu.

Eşcinselliği bir hastalık olarak sınıflandıranlara karşı kurulan “Truth Wins Out” organizasyonu, uygulamanın özellikle gençler üzerinde etkisinin intihara kadar gidebileceğini açıklayarak uygulamanın tüm uygulama mağazalarından kaldırılmasını talep etmişti. Apple, Microsoft ve Amazon uygulamayı 4 ay öncesi mağazalarından kaldırırken, Google’ın homofobik uygulamayı devam sunması büyük tepkilere neden olmuştu ve internette imza kampanyası başlatılmıştı. Kampanyada 140 binden fazla toplanan imzanın ardından uygulama nihayetinde Google uygulama mağazasından çıkarıldı.

Amerikan LGBTİ organizasyonu “Human Right Campaign”, Google’ın uygulamayı kaldırmak için geç tepki verdiğini ve bu yüzden “Kurumsal Eşitlik Endeksi”nden diskalifiye edildiğni açıkladı. Google, geçtiğimiz yıl “Kurumsal Eşitlik Endeksi”nde en yüksek puanı alarak birinci olmuştu.  

Haber: Serkan Gökçe

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :