GUCCI’DEN KÜRKSÜZLEŞME KARARI

Sürdürülebilir moda dediğimizde, akla ilk olarak çevre dostu, hayvan haklarını koruyan ve farkındalığı yüksek bir tasarım ve üretim etiği geliyor. Son yıllarda bu üç kriter üzerinde yoğunlaşan yüksek moda da bilinçleniyor! 

Stella McCartney’nin duyarlı tasarım vizyonu, Livia Firth’ün ‘green carpet’ konsepti ve Tommy Hilfiger ve Armani gibi devlerin 2016 yılından bu yana ‘kürklü’ bir modaya ‘hayır’ demesi, sektörün çevre dostu adımlarını güçlendirmesinde epey etkiliydi. 2018 itibari ile Gucci de tasarım sözlüğünden ‘kürk’ kelimesini kaldıracak. “Sürdürülebilirlik, markamızın en önemli prensiplerinden biri olacak” diyor, markanın CEO’su Marco Bizzarri.

 

 

2015 yılında Alessandro Michele ile kreatif direktörlük pozisyonu hakkında konuşurken, bu konuyu masaya yatırdıklarından bahsediyor. “Daha ilk görüşmemizde, çevre dostu bir Gucci hayali kurduk ikimiz de. Aynı değerlere sahip olmak hem Kering Grubu için, hem de bizim için önemliydi.”

Bünyesinde yaklaşık 40 önemli organizasyonu barındıran Fur Free Alliance’a dahil olmayı planlayan Gucci, bu vesileyle yüksek modayı köklü bir değişime sürükleyecek o önemli hamleyi atıyor.

Bu karar, yukarıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz sokak stilinin vazgeçilmez parçası haline gelen kürklü terlikleri de etkileyecek. Eğer bu terliklere sahipseniz, onları şimdiden ‘vintage’ kategorisine koyabilirsiniz.

Kaynak: Vogue