GUCCI’DEN TRANS MODEL ATILIMI

İtalyan moda markası Gucci geçen haftaki defilesinde podyumda trans model yürütmesiyle dikkat çekti. Oyuncu ve model olan Hari Nef markanın ilk transseksüel modeli oldu. Hari’nin Gucci için seçilmesi Gisele Bündchen ve Kate Moss’un ajansıyla anlaşma imzalamasından sonra gerçekleşti.

Hari Milanoda gerçekleşen defilede geçen hafta yürüdü. Ancak izleyicileri asıl şaşırtan trans kadın olan Hari’nin erkek kılığında yürümesi oldu.

Kreatif direktör Alessandro Michele, biyolojik erkek yerine trans kadın seçerek bir yandan da kendi koleksiyonunun cinsiyet akışkanlığına (gender-fluid) da dikkat çekiyor. Böylelikle koleksiyonun giyilebilirliğini de artırıyor.
Benzer bir durum, Louis Vuitton ve American Apparel markaları için geçerli.


Louis Vuitton’un son kadın koleksiyonun kampanya görsellerinde Will Smith’in oğlu Jaden diğer modellerle beraber kamera karşısına geçti. Ve medyanın ilgi odağı oldu.

14 yaşındaki Youtube fenomeni ve Lady Gaga hayranı Brendan Jordan, Marco Marco defilesinde yürüdü. Jordan, daha sonra American Apparel markasının kadın koleksiyonun kampanyasında boy gösterdi.

Haber: Kerem Can Dum 
keremcan.dum@gzone.com.tr