GÜLBEN ERGEN’DEN ÖLÜM ORUCUNDAKİ TRANS KADIN DİREN’E DESTEK

Gülben Ergen, Tekirdağ 2 No’lu Cezaevinde kalan ve yaklaşık 19 gündür ölüm orucunda olan trans kadın tutuklu Diren Coşkun’a destek verdi.

Gülben Ergen, Diren Coşkun’la ilgili yaptığı paylaşımda LGBTİ aktivisti Kıvılcım Arat’ın görselini kullanmasına rağmen tüm iyi niyetiyle bu konu hakkında bir yazı da yazdı. Ergen, öldürülen trans kadın Hande Kader’e ve intihar eden trans kadın Eylül Cansın’ı da hatırlattı.

Gülben Ergen “Bir insanın cinsiyet kimliği sebebiyle insani haklardan #mahrumbırakılması insanlık suçudur. #DireneSesOl Bu vesileyle Hande’ye, Eylül’e ve nicelerine #selam olsun. Sizi #unutmadık… #Trans bireyler vardır ve hakları herkesinki kadardır.. Her yürek önce #insan dır #can dır.” dedi.

İşte bu paylaşım:

 

NE OLMUŞTU?

Tekirdağ 2 No’lu Cezaevinde kalan trans kadın tutuklu Diren Coşkun, 19 gündür ölüm orucunda. Coşkun’u cezaevinde ziyaret eden avukatı Eren Keskin de, tecritte arkadaşıyla birlikte kalan Coşkun’un açık cezaevine çıkma hakkı olmasına rağmen çıkartılmadığını ve tedavi hakkının engellendiği için ölüm orucuna başvurduğunu söyledi.

‘Bu sisteme güvenmiyorum, bütün güvenimi yitirdim bu yüzden ölüm orucuna başladım’ diyen ve sadece su ile beslenen Coşkun’u eyleminden vazgeçirmeye çalıştığını ancak ikna edemediğini belirten Keskin, “Diren şu anda sadece su ile yaşıyor. Kararlı görünüyor, fakat çok zayıflamış gördüm. Psikolojisi de iyi değildi. Diren toplumsal dayanışma beklediğini söyledi” dedi. Keskin son olarak, Coşkun’un taleplerinin bir an önce karşılanması gerektiğini söyleyerek, İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon olarak konunun yakından takipçisi olacaklarını belirtti.

ARAT: TALEPLERİ İNSANİ

Coşkun’un ölüm orucuna başladığını kamuoyuna duyuran İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Demokratik Kadın Hareketi (DKH) Sözcüsü Kıvılcım Arat da, dayanışma amaçlı ölüm orucuna başladı. Arat, “Yıllardır insan hakları mücadelesi veren bir insan olarak, bir insanın göz göre göre ölüme gitmesine razı olamadım ve vicdani sorumluluğumu yerine getirdim. Diren’in attığı soluğa çığlık olmak istedim ve ben de Diren’in eylemi başarıya ulaşana ya da kendisi eylemini sonlandırana kadar onunla birlikte bu eyleme devam edeceğim. Biz Diren’in ölümüne göz yumduğumuz müddetçe o ölümde pay sahibi olacağız. Çünkü susmak suça ortak olmaktır, susmak onaylamaktır” dedi.

Coşkun’un taleplerinin insani talepler olduğuna vurgu yapan Arat, “Bu talepler çok büyük ve iktidara zarar verecek talepler değil. Onların geri adım atmasına neden olacak talepler değil. Vegan kendisi ve bu beslenme ihtiyacı bile karşılanmıyor. Aylarca domates ve haşlanmış patates ile besleniyor. Diren çok temel ve insani bir talepte bulunuyor. İnsanların sadece empati kurmasını istiyorum. Siz hiçbir hastaneye gidebilmek adına 15 gün aç kaldınız mı? Herkes bunu düşünsün.” dedi.

Kaynak: Bianet