GÜNEY KORE’NİN %60’I EŞCİNSEL EVLİLİKLERE KARŞI

Güney Kore’de yapılan bir araştırma, ülkede LGBT bireylere bakış açısında jenerasyonlar arasında uçurum farkını ortaya koyuyor. Ülkede yaşayan 10 kişiden 6’sının eşcinsel evliliklere karşı olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre bu bireylerin çoğunluğu 40 yaş ve üzerinde.

 

 

Araştırmaya katılan bireylerin %90’ı LGBT bireylerin herhangi bir birey gibi kariyer yapabileceklerini ve çalışma haklarının devlet tarafından korunması gerektiğini düşünürken, bu bireyler arasında sadece %81’i LGBT bireylerin işverenleri tarafından cinsel yönelimleri sebebiyle işten çıkartılmasını ahlak dışı bulduklarını söylediler. 2001 yılında benzer bir araştırmada Güney Kore halkının yalnızca %17’sinin eşcinsel evliliklerini desteklediğini açıklayan araştırma şirketi, 16 yılda yaklaşık %23’lük bir düşünce artışı olmasını ise yeni jenerasyonun özgürlükçü olmasına bağladıklarını söyledi.

Güney Kore’de eşcinsellik kanunen yasak olmamasına rağmen, devlet kontrolünde olan ordu ve benzeri kurumlarda LGBT bireyler negatif ayrımcılık yaşamakta.