GÜRCİSTAN’DA “AND THEN WE DANCED” FİLMİNE HOMOFOBİK PROTESTO

Homofobik grup, İsveç'in Gürcistan'da geçen Oscar adayı filmi "And Then We Danced" filminin Tiflis'teki gösterimine saldırıda bulundu.

Gürcistan’da iki erkek eşcinsel dansçının aşkını anlatan “And Then We Danced” filminin başkent Tiflis’te düzenlenen gala gecesinde filmi protesto eden yüzlerce aşırı sağcı gösterici ile polis arasında çatışma çıktı.

Polisin Cumartesi günü açıkladığı verilere göre 25 kişi çıkan çatışmalar sonucu gözaltına alındı. Filmi izlemeye gelen genç bir kadın ve iki polis memurunun yaralandığı belirtildi.

Sinemanın önünde LGBTİ+ bireyleri temsil eden gökkuşağı bayrağını yakan protestocular, sinema salonuna giden yolları tıkarken, salonun girişine sis bombası ve fişek fırlattı.

Filmi izlemeye gelen 22 yaşındaki Tina Iukhutashvili, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “sinemaya gitmek için polis korumasına ihtiyaç duymasının normal olmadığını” söyledi.

İsveç’in Oscar adayı

Gürcistan ve İsveç ortak yapımı olan “And Then We Danced”, Cannes dahil olmak üzere birçok festivalde gösterildi. Film, bu cuma (15 Kasım) günü Başka Sinema salonlarında gösterime girecek.

Kaynak: BBC Türkçe