GÜVENLİK NEDENİYLE (!) YASAKLANAN İSTANBUL LGBTİ+ ONUR YÜRÜYÜŞÜ’NE POLİS MÜDAHALESİ

İstanbul Valiliği, 26. Onur Haftası kapsamında yapılmak istenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne izin vermedi. Yasağa rağmen, yüzlerce kişi İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında toplanan gruplara plastik mermi ve polis köpekleriyle müdahale etti, 5 kişiyi de gözaltına aldı. 

İstanbul’da LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne valiliğin izin vermemesine rağmen, yüzlerce kişi Beyoğlu Mis Sokak’ta bir araya geldi.

Polisle yapılan görüşmeler sonrası 100 kişilik bir grubun basın açıklaması yapmasına izin verildi.

Açıklamada, ”Valiliğin kararı var olan nefretin bir parçasıdır ve meşru değildir. Bu barışçıl yürüyüşlerin aksine devletin işlediği nefret suçları, polis şiddeti ile yadsınamaz bir biçimde görünür hale geldi. Bizler her yıl olduğu gibi bu yıl da burada, bu sokaklardayız” ifadeleri kullanıldı.

Onur Haftası Komitesi’nin Mis Sokak’ta okuduğu basın açıklamasında ayrıca, “Tek adam rejimine karşı verilen mücadelenin bizler olmadan başarıya ulaşamayacağını toplumun tüm kesimlerine hatırlatıyoruz. Taksim’deyiz, sınırları aşmak konusunda kararlıyız, biz hiçbir yere gitmiyoruz. 26. Onur haftamız hepimize kutlu ve mutlu olsun” ifadeleri yer aldı.

Gökkuşağı bayrakları taşıyan LGBTİ+ bireyler ve insan hakları savunucuları, “Susma haykır eşcinseller vardır, susma haykır translar vardır” sloganları attı.

LGBT+ örgütleri Kaos GL ve Pembe Hayat sosyal medya üzerinden, basın açıklamasının ardından polisin eylemcileri dağıtmaya başladığını duyurdu.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre de basın bildirisi okunduktan sonra polis eylemcilere dağılmalarını, aksi halde müdahale edileceğini anons etti.

Ardından Onur Haftası Komitesi, Taksim Meydanı’ndan Tarlabaşı’na doğru giden 30 kişilik bir gruba polisin plastik mermi ve polis köpekleri ile müdahale ettiğini duyurdu.

Polisin Tarlabaşı tarafında ayrıca biber gazıyla küçük çapta müdahale ettiği öğrenildi.

Onur Haftası Komitesi, toplamda 5 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Komite, yürüyüş öncesi yaptığı basın açıklamasında, “On altı yıldır düzenlenen Onur Yürüyüşü polis saldırıları başlamadan önce on üç yıl boyunca aralıksız hiçbir güvenlik sorunu yaşanmadan gerçekleştirilmiştir. İstanbul Valiliği son iki yıldır Ramazan’a denk gelmeyen ve bu yıl hiçbir tehdit almamış yürüyüşümüzü yasaklayarak gösterdiği gerekçelerin sadece birer bahane olduğunu ve aslında Valilik kararının bizlere yöneltilen nefretin bir parçası olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır” demişti.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada ise gerekçe olarak ‘olumsuzlukların yaşanabilecek olması ihtimali’ gösterilmişti.

Kaos GL’nin dakika dakika aktardığı resimli haber için tıklayın.

Kaynak: BBC Türkçe

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :