GZONE ORADAYDI: İŞTE 2018 YAZININ EN ŞAHANE FESTİVALİ SZIGET

2018 yazının en şahane festivali -şüphesiz ki- Macaristan’ın incisi Budapeşte’de yapılan Sziget’ti. GZone ekibi festivalle ilgili izlenimlerini yazdı. İşte bu yazı:

GZone takipçileri, Sziget Festivali’yle alakalı günlerdir Instagram üzerinden yapmış olduğumuz canlı yayınları, story, post paylaşımlarını gördüler ve eminiz ki orada olmak istediler.

1993’ten beri Budapeşte’nin özgürlük adası Sziget’te yapılan bu festival, özellikle son birkaç yılda çok büyüdü. Hem festivale katılan sanatçıların önemli isimler olması hem de festivalin her zevke hitap eden şekilde kurgulanmasının bunda büyük payı var.

Geçtiğimiz yıl 450bin kişi, bu sene de 100 ülkeden 565binden fazla ziyaretçinin katıldığı Sziget Festivali, sadece bir müzik dinletisi değil, farklı aktivitelere kucak açması, doğal çevreyi ve  çeşitliliği kucaklamasıyla çok önemli bir organizasyon. Sziget, aynı anda 7-8 farklı sahnede yapılan canlı müzik, sayısız mekandaki Dj performanslar, sinema gösterimleri, söyleşiler, paneller, dans gösterileri, sergiler, enstalasyonlar ve panayırlarla yetişkinler için kocaman bir eğlence adası adeta.

Her detayı düşünen ekibiyle, onbinlerce kişinin aynı anda aynı yerde olmasının sıkıntılarının da üstesinden ustalıkla gelmiş, gönül rahatlığıyla, çoğu festivalde yaşanan mezbeleliğe maruz kalmadan yer alacağınız, dünyadaki en önemli organizasyonlardan biri Sziget.

Sziget’le ilgili çalışmalar bir sene öncenin Ekim ayından itibaren başlıyor. Birbirinden önemli isimlerin olduğu line-up, etkinliklerin detayı, bölgenin tasarımı derken sadece bir hafta süren bu etkinlik için her sene yüzlerce kişi 10 ay boyunca çalışıyor.

Türkiye’den Sziget’e katılacak misafirlerin hiçbir aksilik yaşamaması için çalışan Sziget Türkiye ekibi, bu sene festivalde 2binden fazla Türkiyeli ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi. Sziget’in Türkiye temsilcisi Yonca Temizocak’la ilk bir araya geldiğimiz 1,5 sene öncesinden beri LGBTİ bireylerin Sziget için ne kadar önemli olduğunu bilerek, GZone’un bu etkinliğin gururlu basın sponsorlarından biri olması için yola çıktık.

Sziget’te geçirdiğimiz birkaç gün içerisinde neler yaşadığımıza bir göz atalım;

Festival alanına giriş öncesi Sziget’in avantajları Budapest CityPass ile başlıyor. Havaalanından satın alabileceğiniz 2, 5 ve 7 günlük alabileceğiniz bu özel bileklik ile, Budapeşte’nin en güzel hamamlarından bir tanesine ücretsiz giriş, şehirdeki tüm toplu taşımaları ücretsiz kullanım, müzeler ve başka pekçok yere indirimli giriş sağlanıyor. 15 euro’dan başlayan fiyatlarıyla CityPass, Sziget dönemi için özel hazırlanmış bir ayrıcalık. Mutlaka edinmek gerekiyor.

Havalimanı’ndan Sziget’e yapılan özel shuttle seferleriyle rahatça festival alanına ulaşmak mümkün. Festival alanında camping yapma imkanı var. VIP camping gibi daha özel alanlar da var. Böyle bir alanda camping yapmak bir hayli zevkli olsa gerek.

Festivalin ana sahnesi Lana Del Rey, Oscar and The Wolf, Shawn Mendes, The Kooks, Bastille, Liam Gallagher, Dua Lipa, Arctic Monkeys, Kendrick Lamar, Mumford and Sons gibi önemli isimleri ağırladı.

Mastercard A38 sahnesinde ise elektronik müziğin son dönemdeki favorilerinden Zara Larsson, Sofi Tukker, Zhu, Asaf Avidan, Kygo gibi isimlere ek olarak King Glizzard and The Lizzard Wizzard ve Goo Goo Dolls gibi bizlerin de aşina olduğu isimlere yer verdi. 

World Music Stage ise her performansı neşeyle dolu, dünya sahnesinden önemli isimlerle ritmini hiç düşürmedi. Türkiye’nin gururu Baba Zula da bu sahnede yer aldı. Europe Stage’in bizler için en flaş ismi Ezhel’di. Yaklaşık 1 saatlik bir performans sergileyen Ezhel, alandaki Türkiyeli izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Ezhel sahnede Türkiye’deki hapis macerasından bahsetti ve müziğin her daim özgür olduğunun altını çizdi.

Colosseum alanı ise her daim tribe girmek isteyen elektronik müzik dinleyicileri için tam bir ziyafetti.

Sirk alanı, sanat alanı, sahili, sinema salonu, lunaparkı, panayır alanı derken burada anlatmakla bitmeyecek aktivite bölgelerinin LGBTİ bireyler için en değerlisi ise Magic Mirror denen bölümdü.

 

Film gösterimleri, söyleşiler, stand-up showlar, konserler, dj performansları, dans gösterileri ve elbette Macaristan’ın en önemli gay parti organizatörleri Garçons’un özel partisinin de yer aldığı bu alan, tek başına Sziget’e sığmayacak kadar büyük bir Onur Haftası’na ev sahipliği yaptı.

Magic Mirror’un tam programı için tıklayın.

Bu kadar çok insanı önemli bir aksaklık olmadan ağırlamak, verilen paranın karşılığının üzerinde dolu dolu bir eğlence ve özgürlük alanı sunmak diğer tüm festivallere örnek olmalı.

Anlatmakla bitmeyecek bir Sziget Festivali yazısının sonuna geldik. Seneye yine aynı yer ve aynı günlerde Budapeşte’de görüşmek üzere.

 

Yazı ve Fotoğraflar: Sencer Piyancı

Sziget Türkiye ekibi; Yonca Temizocak ve Deniz Kitapçı’ya teşekkürlerimizle. 

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :