HAFTASONU KAÇAMAKLARINIZ İÇİN YUNANİSTAN’DAKİ YAKIN ROTALAR

GZone Dergi seyahat yazarı Can Ateşsaçan “Haftasonu kaçamaklarınız için komşuda yakın rotaları kaleme aldığı yazı dizisinin ilk serisinde en sevdiğimiz komşumuz Yunanistan’dan rotaları örneklendirdi.

İşte bu yazı:

Yavaş yavaş bahar aylarına yaklaştığımız şu günlerde hepimizin içinde bir yerlere gitmeği isteği yavaştan baş göstermeye başladı. Euro’nun önlenemez yükselişi, Schengen vizesine başvuru süreci, maliyeti derken seyahat etme planlarımız daha başlamadan bitiveriyor. Vizesiz destinasyonlara uçak biletleri de ne hikmetse her zaman daha pahalı oluyor.

Schengen vizesi ya da yeşil pasaportu olanlar için ise seyahat etmek biraz daha kolay. İş sadece gidecek rotayı belirlemeye kalıyor. Havayoluyla ulaşımının yanı sıra karayoluyla da hafta sonu kaçamağı yapılabilecek rotaları derledik size. Gelin bu rotalara birlikte göz atalım:

Thassos: Özellikle yaz aylarında Türk ve Rumen turistlerin akınına uğrayan Thassos (Taşöz) adası İstanbul’dan toplamda 5 saat sürüyor. Tabi İpsala Sınır Kapısı’nda ve Yunan tarafındaki polislerin işlem hızı ve Keramoti’de bekleyeceğiniz feribot sırası bu süreyi uzatabilmektedir. İstanbul Büyük Otogarı’ndan hareket eden otobüslerle ulaşım sağlanabildiği (Kavala) gibi ada içinde araç kiralamak da bir seçenek. Ama mutlaka ulaşmadan konfirme etmekte fayda var. Limeneria ve Limenas olmak üzere iki merkeze sahip olan Thassos’ta Limenas gerek restoranların çeşitliliği gerekse insan popülasyonu bakımından çok daha hareketli. O yüzde konaklama bakımından çok da pahalı seçenekler sunmayan Thassos’ta kalmak için Limenas’ı tercih etmek daha akıllıca. Aliki, Paradiso ve Marble gibi birbirinden güzel plajlara ev sahipliği yapan bu adada bir de Giola adında doğal oluşum bir havuz bulunuyor.Haftasonu sadece birbirinden taze deniz ürünleri servis eden restoranları için bile gidilesi Thassos’ta Simi ve Elena Grill bizim favorimiz.

Kavala: Kavala kurabiyesini hepiniz duymuşsunuzdur. işte o lezzetli kurabiyenin doğduğu topraklara İstanbul’dan aracınızla yola çıktıktan yaklaşık 450 km sonra ulaşabiliyorsunuz. Oldukça küçük bir şehir olan Kavala şehrinin tamamında Osmanlı izlerine rastlamak mümkün. Yine yaz aylarında Türk turistler tarafından da oldukça tercih edilen Kavala’da kıyı boyunca sıralanmış oteller fiyat bakımından birbirinden farklı alternatifler sunuyor. Kavala şehrini tepeden izleyebileceğiniz kaleye tırmanıp, Ege’nin karşı kıyısına karşı uzonuzu içip lezzetli Yunan mezelerinden yiyip dönmek için harika bir hafta sonu kaçamağı değil mi? Bu arada Kavala şehir merkezine birkaç km uzaklıkta bulunan birbirinden güzel plajların yanı sıra şehir içinde denize girmek de mümkün.

Selanik: Kavala beni kesmez 100-150 km daha gider Selanik’i gezerim derseniz o da ayrı bir alternatif. Selanik’e gitmek için de yine İpsala Sınır Kapısı’ndan geçmek gerekiyor. Hem mola vermek hem de free shop’ta sallana sallana alışveriş yapmak için oldukça güzel bir fırsat. Neredeyse İzmir’in bir kopyası olan Selanik’te gezilecek yerlerin başında Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev yer alıyor. Herkes restore edilmeden önceki halini daha çok sevdiğini söylese de yine de görülecekler listesine eklenmeli. Lefkos Pirgos (Beyaz Kule), Ayasofya Kilisesi, Aya Dimitros Kilisesi, Galerius Kemeri ise görülecek diğer yerler arasında.

Selanik’te bulunan otel seçenekleri her bütçeye hitap ederken eğer merkeze yakın bir yerde konaklamak isterseniz Aristoteles Meydanı’na yakın otelleri tercih edebilirsiniz. Şehrin en uzun iki caddesinden Tsimiski ve Egnatia boyunca lokal ve global markaların mağazalarına ve birbirinden şık kafeler bulunuyor. Yeme içme bakımından da oldukça renkli bir yelpazeye sahip olan Selanik’te ağırlıklı olarak taze ve ucuz olması bakımından deniz ürünleri tüketiliyor. Yine şehrin çeşitli noktalarında bolca bulunabilecek gyros ve souvalaki mutlaka denenmeli. Şehirde sadece iki adet restoranı bulunan ve yer bulmanın gerçekten zor olduğu Elia&Lemoni’yi bir yere not edin. Gece hayatı oldukça renkli olan Selanik’te birkaç tane gay club bulunuyor. Bunlardan en ünlüsü ise Enola. Gzone Kurucularından Murat Renay’ın da dj performansı sergilediği Enola Cuma ve Cumartesi gecesi çeşitli sahne şovlarına da ev sahipliği yaptığından  hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Üniversite gençliğinin yoğun olarak bulunduğu Ermou Sokağı ve tavernalarıyla ünlü Ladadika ise diğer çekim noktaları. Selanik’e eğer yazın gidiyorsanız araç kiralayıp ya da otobüs terminalinden hareket eden otobüsler ile muhteşem plajlara ev sahipliği yapan Khalkhidiki’ye gitmek de bir seçenek.

GZone Dergi Şubat sayısının tüm içeriklerine aşağıdaki kapak görselini tıklayarak ulaşabilirsiniz.