HASAN CAN KAYA’DAN HOMOFOBİKLERLE İLGİLİ ŞAKASI İÇİN AÇIKLAMA

Komedyen Hasan Can Kaya, GZone'un uyarısı üzerine homofobiklerle ilgili şakası için açıklama yaptı.

KONUŞANLAR programı ile Youtube’da yakaladığı başarısından sonra Exxen’e transfer olan komedyen Hasan Can Kaya, geçtiğimiz gün yayına giren “Bir Yeraltı Sitcomu” adlı dizisindeki homofobik esprisi yüzünden tepki çekti.

Dizinin ikinci bölümünün son sahnesinde yer alan hayali stand-up bölümündeki “Gerilim filmi yerine eşcinsel filmine gidiyorum. İki erkek öpüşünce çok geriliyorum. Bir adam diğerine suni teneffüs yapacak diye aklım çıkıyor. Homofobik olmak çok zor” şeklindeki replikleri için kendisinin menajerine ulaşan GZone ekibi, bu şakaların özellikle LGBTİ+ özne olmayan biri tarafından yapılınca sorunlu olabileceğini ve zaten üzerimize nefret yağdırılan şu günlerde bu şakaların “ironi” de olsa nefret söylemine evrilebileceğinden bahsetmiş ve Hasan Can Kaya’dan konuyla ilgili açıklama yapmasını talep etmişti.

Hasan Can Kaya, bugün Twitter üzerinden şu açıklamayı yayınladı:

Editörün Notu: Konumuz “kırılmak”tan ziyade, tam da hedef gösterildiğimiz şu günlerde, özellikle eşcinsel özne olmayan birinin homofobi şakası yapması doğru olmuyor. Yine de iyi niyet ve açıklama için teşekkürler.

Buna ek olarak; yine aynı şekilde eşcinsel beyanı olmayan birinin sürekli “ibnelik” kelimesini kötücül anlamda kullanması da yine bizlere nefret olarak dönüyor. Mümkünse bunu da en aza indirelim hatta hiç kullanmayalım deriz.