HAYVANLAR ALEMİNDE EŞCİNSELLİK

Gzone Dergi yaşam yazarı YEŞER SARIYILDIZ, HAYVANLAR ALEMİNDE EŞCİNSELLİĞİ araştırdı…

Yıllardan beri asla dizi izlemediğimiz, sürekli belgesel kanalları peşinde koştuğumuz için bazen kafamız güzelken kilitlendiğimiz birbirini düdükleyen aslanlara, lezbiyen ilişki yaşayan maymunlara aşinayız. Yine de belgesel aşkımız National Geographic ile sınırlı kalmasın, olaya bir de yakın kadrajdan bakalım istedik.

Bu yazıda şimdi hep birlikte, yılanlardan koyunlara uzanan yolculukta kah oturup kah coşacağız. Hazır mısınız? Çünkü, bugün dünyada 500ü belgelenen 1500 tür eşcinsel hayvan var.

Öncelikle internette bu konuyla ilgili bir araştırma yaparsanız, karşınıza sürekli olarak aynı Susan McCarty makalesinden bir bölüm çıkacak. Bruce Bagemihl adında bir biyolog 10 yıl çalışarak 786 sayfalık (inandırıcı olsun diye küsuratlı vermiyorum, gerçekten 786 sayfa) “Biyolojik Coşku: Hayvanlarda Homoseksüellik ve Doğal Çeşitlilik“ adında bir kitap yazmış ve makale bu kitaptan alıntı ve kitaba göndermelerle dolu.

‘‘Altı iriboynuzlu yaban koyunu erkeği bir araya gelip birbirlerine sürtünüp, burunları ile birbirlerini dürtüyorlar ve birbirlerinin üzerine çıkıyorlar. Biyolog bunu ‘Agreseksüel bir davranış’ olarak açıklıyor: Sadece dominantlık sağlama yöntemi.’’

‘‘Gerçekler bizden hep saklandı. Dağ gorillerinden, kedi, köpeklere ve kobaylara kadar doğa homoseksüel ve biseksüel hayvanlarla dolu. Diğer cinsiyetle hiç ilişkiye girmeyen ve onların davranışlarını kabul eden travesti ya da biseksüel hayat süren hayvanlar var. Bagemihl seksüel olmayan bağlardan da bahsediyor. Dişi grizzly ayıları bazen birlikte seyahat ettikleri, birbirlerini savundukları, yavrularını beraber büyüttükleri ve sanki daha uzun süre birarada kalabilmek için kış uykusunu erteledikleri beraberlikler kuruyorlar.’’

Bagemihl ayrıca homoseksüel ensest (tilkiler), tecavüz (albatroslar) ve homofobiyi (eşcinselliğe karşı duyulan korku) de (beyaz kuyruklu geyikler) örnekleri ile belgeliyor. Favorileri ise sadece homoseksüel ilişkilerde gözlenebilen özel çiftleşme davranışlarına sahip hayvanlar. Erkek devekuşlarının yüzde 2’si dişileri görmezden gelerek sadece erkeklere kur yapıyor.’’

Konu eşcinsellik olunca, yöneltilen tüm sorulara karşı adeta içimdeki Ozan Güven fırlıyor ve “Ben sana soruyor muyum, sen kimi …iyorsun diye” diyor. Bagemihl’in dediklerine göre, zooloji oldukça tutucu bir alan ve mesela, daha önce bir araştırmacı koçlardaki eşcinselliği belgelemesine ragmen, koltuğu gider, ayağını kaydırırlar korkusundan yerini sağlamlaştırana kadar bunu yayınlayamamış.

Yani insanoğlunun, birbirinin ne yiyip, ne giyip, kiminle sevişeceğine, kaç çocuk yapacağına karışması yetmezmiş gibi, engel olamadığımız hayvan homoseksüelliğini de kabul edememişiz.

Hayvan doğasında dahi eşcinsellik olunca, kurdukları cehalet kültürüyle tüm LGBT’ye hayatı dar eden kötü kalpli insanlar zora düşmesinler diye; bilimadamları bugün rahatça gay ve lezbiyen ilişki yaşayan kazların, bir ömür boyu mutlu olduklarını söyleyemiyor. Bu insanoğlu gerçekten düşünebilen sıfatını değil de, “yaşayan varlıkların en salağı” sıfatını daha çok hak ediyor.

O halde biz de madde madde bildiklerimizi açıklarız.

  • Erkek siyah kuğuların birbirlerine kur yapması ve uzun süreli birliktelikler kurmaları görülen bir şey. Hatta siyah kuğularda her 4 çiftten 1’i eşcinsel.
  • Bazı yunuslar biseksüel, tıpkı bazı insanlar gibi.
  • Yaban koyunlarında da eşcinsellik görülmüş ve bir araştırmacı tam olarak şöyle demiş: ‘‘Erkeklerin gözlerimin önünde homoseksüel ilişkiler sergilediklerini söylemek kesinlikle beni aşan bir şeydi. Bu inanılmaz hayvanların ibne olduğunu kabul etmek… Tanrım, inanılır gibi değil.’’

Düşünebiliyor musunuz? Dünyada yaban koyunlarının ibneliğini dert eden araştırmacılar var!

  • Biz daha okullarımızda cinsellik eğitimi veremezken, erkek ve dişi orangutanlar, mastürbasyon için oyuncaklar hazırlıyor. Erkekleri bir yaprağı deliyor, kadınlar ise işlerine yarayacak bir oyuncak yaratıyorlar. Detayı mı? Dişi orangutanın mastürbasyon aleti hakkında detaylı bilgim yok maalesef, kesin araştırmacılar saklamıştır onu da.
  • Dişi makaklar, yaprak ve dallardan en az 5 seks oyuncağı yapabiliyor. Dişi makaklardan öğreneceğimiz çok şey var gençler.
  • Bonobo maymunlarında eşcinsellik doğal olduğu gibi, zaman zaman toplu seks partileri de sosyalleşmenin bir parçası. Bonobo maymunu değil, Amsterdam’a gitmiş bir Türk adeta.
  • Martıların %10-%15’I eşcinsel davranışlar gösteriyor ve kimse kimseyi dışlamıyor, birbirlerine “ibne” diye ötmüyorlar.
  • 2005’te New York Times’ın yaptığı bir haberde, bir penguen çifti, kuluçkaya yatıp yumurtadan çıkan dişi pengueni evlat edinmişlerdi. Yasaya falan takılmadılar tabii, kafalar ne rahat.
  • Doğada kuştan solucana, kediden köpeğe, aslandan martıya kadar her türlü canlıda eşcinsel davranışlar gözlemleniyor.
  • – Zebra ispinozlar da çift oluyorlar ve birbirlerine şakıyarak, gagalarıyla birbirlerini temizliyorlar. Bugün kaç ilişkide bu romantizmi bulabilirsiniz?

Hayvanların irade dışı eşcinsel olduklarını düşünürsek, bunun doğanın bir parçası olduğu ve geriye kalan her şeyin boş olduğu ortaya çıkıyor. Bundan korktukları için de, bugün hala bir sürü araştırmacı erkek dişiyi kokladığında cinsellik; iki erkek anal yolla ilişkiye girdiğinde dahi “üstünlük sağlama, rekabet, güç gösterisi, selamlaşma” olarak kayda geçiriyor.

Eşcinseller burdalar, her yerdeler, iyisi mi, herkes alışsın.

Hazırlayan: Yeşer Sarıyıldız

BU MAKALE GZONE DERGİ EKİM 2015 SAYISINDA YAYINLANMIŞTIR.

DERGİYİ AŞAĞIDAN HEMEN OKUYABİLİR, İNDİREBİLİR VEYA MOBİL UYGULAMALARIMIZDAN OKUYABİLİRSİNİZ

12119318_10153976001999523_1218294164_o

gzone indir ikon

google

apstore

5 YORUMLAR

Comments are closed.