HAZAL KAYA, SHAMELESS’IN TÜRKİYE UYARLAMASI HAKKINDA KONUŞTU

Bugünlerde “Shameless” dizisinin Türkiye uyarlaması “Bizim Hikaye” dizisinin başrolünde yer alacak Hazal Kaya, bir soru üzerine “eşcinsellik dizilerimizde ancak komedi unsuru olarak yer alabiliyor, ben de o prototipin oynadığım dizinin senaryosunda olmasına izin vermem” dedi. 

Asu Maro’nun Milliyet Sanat dergisinin Eylül sayısı için Hazal Kaya ile yaptığı röportajda, genç oyuncu hem eşcinsel hakları hem de kadın haklarıyla ilgili cümleler sarf etti. İşte röportajın o kısmı.

Orjjinalinde kardeşlerden biri eşcinsel, burada herhalde o da yoktur…

Üstü kapalı bile yok. Halbuki biz dizilerde izledik ve izlemeye devam diyoruz, adına “gay” denmiyor ama eşcinsel karakterler var. Ama bundan bahsedemiyoruz. 

Bir parodi unsuru olarak kullanırsan yapabiliyorsun

Ancak öyle, bir komedi unsuru olarak. Ama biz bunu böyle yapmak isteseydik ben buna karşı çıkardım, çünkü kabul etmiyorum öyle bir prototipi. 

Sizin böyle itirazlarınız oluyor dizilerde zaman zaman

Topluma karşı bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum çünkü. Özellikle kadın hakları, eşcinsel hakları gibi konularda bir şey söylemeyeceksek konuya girmememiz gerektiğini düşünüyorum. Bir eşcinsel karakterin dertlerinden bahsetmeyeceksek o zaman anlatmayalım bunu. Bunu bir komedi unsuru olarak kullanmak hele, en aşağılayıcı en çirkini bence.