HEDWIG ISTANBUL’A GELDİ, AYAĞININ TOZUYLA KONUŞTU: GÜLMEK DEVRİMCİ BİR EYLEMDİR!

Kazan Dairesi’nin 2 yıllık bir çalışma sonucu sahneye koyduğu “Hedwig and the Angry Inch” isimli tüm zamanların en kuir müzikali, aynı isimli sinema filmi ve bu sinema filminin Broadway’de sahneye konan versiyonundan uyarlandı.  “Hedwig and the Angry Inch”in İstanbul sahnesi Trump Towers Tiyatrosu ve Moda Sahnesi’nde Ekim ve Kasım ayında devam edecek ve sonra Türkiye turnesine çıkacak.  John Cameron Mitchell tarafından yaratılan “Hedwig” karakteri ile İstanbul’a gelişi şerefine madilik ve gıybet dolu bir söyleşi yaptık.

RÖPORTAJ: MURAT RENAY
SAHNE FOTOĞRAFLARI: AYTEKİN DEMİRCİOĞLU

Hedwig selam. Türkiye’ye ve İstanbul’a hoşgeldin. Neden gelmek için bunca zaman bekledin?

Hoşbulduk ve bu şehri çok hoş buldum. Gösterimde de hep söylüyorum, “Yol benim evim, ev benim yolum” diye. Ben yolculukları çok seviyorum çünkü bir sürü insanla tanışıyorum, karşılaşıyorum ve karşılaştığım insanları düşündükçe zamanında üzerimden geçenleri de herkese hatırlatıyorum. Kısmet bu zamanaymış bence, şarkılarımı çalıp kaçan eski sevgilim Tommy Gnosis Istanbul’a konsere gelmemiş olsaydı daha geç tanışacaktık. Kore, ABD, İsveç ve Avusturya dahil 16 ülke gezdikten sonra nihayet İstanbul’dayım. Malum, bu sıra hayatım onun peşinden dolaşıp o şarkıların bana ait olduğunu tüm dünyaya ispatlamakla geçiyor. Bir süre bu şehirde kalacağım ama çok sevdim.

Sahnede cinsel yönelimini keşfedişini ve dönüşümünü bize anlatıyorsun. Aslında biraz da acıklı bir hikâye ama sen bunu baya eğlenceli bir şekilde aktarıyorsun. Sence bunun sırrı ne? Müzik mi?

Biliyorsun bebeğim “gülmek devrimci bir eylemdir”. Acıklı olayları acı içinde anlatmayı hiç sevmiyorum, bütün bu kötü olaylar gerçekleşirken beni yalnız bırakmayan şarkılarım olmasa belki de başka bir yerde başka bir insan olacaktım. Ve evet, bunun sırrı biraz rock, biraz da kahkaha.

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “EKİM 2016 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…