HEM SESİ HEM OYUNCULUĞUYLA ÖZEL BİR İSİM: NURCAN EREN ÖZEL RÖPORTAJ

GZone Dergi’nin Mayıs 2018 sayısının özel konuklarından biri de, uzun yıllardır Sezen Aksu’nun vokalistliğini yapan ve en nihayet ilk albümünü çıkaran Nurcan Eren. Murat Renay, bu değerli isimle söyleşti. İşte bu röportaj:

-Merhaba sevgili Nurcan Eren. Önce Sezen hanımdan başlamak isteriz. Sezen hanımla yollarınız nasıl kesişti? Orkestrasına girişiniz nasıl oldu?

Merhabalar. Sezen Aksu ile yollarımız bundan tam 18 yıl önce kesişti. O dönem bazı sorunlardan dolayı İstanbul’a küsüp Antalya’ya yerleşmiştim. Orkestradaki müzisyen arkadaşlarım tesadüfen kendisine benden bahsetmişler. Sezen Hanım da “Öyle küsüp gitmek olur mu, hemen gelsin!” diyerek beni çağırdı. İlk buluşmamız böyle gerçekleşti ve kısa bir süre sonra da vokalistliğini yapmaya başladım.

-Sezen hanımla çalışmak nasıl bir deneyim? Ondan öğrendikleriniz arasında en değerlisi sizce nedir?

Her zaman söylerim, bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Hem aile gibi hissettiğiniz hem de müzikal anlamda çok fazla öğretisi olan bir yer. Bütün bunları bir arada yaşamak her zaman mümkün olmuyor. Bu sebeple yıllar içerisinde öğrendiğim her şey  benim için çok değerli. Hayata karşı dik durmak, hoşgörüyü elden bırakmamak, üretimin gücüne inanmak…

-Yaklaşık 15 yıldır Sezen Aksu ile birlikte çalışıyorsunuz. Müzik açısından bu kadar bereketli bir ortamdayken neden ilk albümünüz için bu kadar bekledik?

Aslında albüm fikri 10 yıldır kafamda vardı ve çalışmalara da başlamıştık. Fakat konserler, sahne ve dizi çalışmalarının yoğunluğu sebebiyle zaman zaman ertelemek durumunda kaldım. Bu süreçte yeni besteler, yeni fikirler de gelişti ve onları da albüme koymak istedim. Zaman uzadıkça biraz da titizlendim “Bu kadar bekledim, içime sinen bir proje olsun” diye düşündüm.  Ve içime sindiği noktada da albümü dinleyicilerle paylaştık.

-Bu sürede siz kendinizi nasıl geliştirdiniz. Yani bu albüm 10 sene önce çıksa sizce neler eksik olurdu?

Ben bu albümü bir hikaye gibi düşünüyorum ve her şarkı hayatımın bir bölümünü anlatıyor. Eğer 10 yıl önce çıksaydı bazı bölümler eksik kalırdı sanırım. Aynı durum müzikal kısımda da geçerli.

-Sezen hanımın albüme etkisi nasıl oldu?

Sezen Hanım bu uzun sürecin her aşamasında yanımdaydı. Özellikle kendi tarzımda ve içimden geldiği gibi bir album yapmam için hep destek oldu. Albümde de kendisinin çok sevdiğim “Ben Yokum” isimli şarkısını yorumladım.

-Albüm repertuvarınızı oluştururken nelerden ilham aldınız ve nelere dikkat ettiniz? Nasıl çizgide bir albüm olmasını istediniz?

Daha önce de söylediğim gibi  ben bu albümü bir hikaye gibi düşündüm. Bütün iniş çıkışları, durup beklemeleri, isyanları, gitmeleri ve geri dönüşleriyle. Repertuvar da bu hikayeye ortak olan şarkılarla oluştu. Çizgim, ruhumu yansıtmaktı. Ve albümün adını da bu yüzden ruh anlamına gelen “Tin” koydum. 

-Albümdeki bazı şarkılarda yer alan Flamenko etkisini neye borçluyuz?

İklimimin Akdeniz olmasına borçluyuz . Bu coğrafyada yaşayıp Akdeniz müziğinden etkilenmemek mümkün değil diye düşünüyorum. Çocukluğumdan beri Fado ve Flamenko tarzına ayrı bir ilgi duymuşumdur. Bunun da etkisi olabilir.

-Şarkılarınızın çoğunun sözü ve müziği size ait. Bunun önemi ve değeri nedir sizce? Bilinçli bir seçim miydi sizin için yoksa öyle mi olmak durumunda kaldı?

Uzun yıllardır beste yapıyorum ve bu bestelerle kendi dilimi ve tarzımı bulduğumu düşünüyorum. Albüm yapma fikri de bu aşamada ortaya çıkmıştı zaten. Yıllar içerisinde ilerlememiz bu şarkılar üzerinden devam etti.  Ve birbirinden değerli sanatçı arkadaşlarımın besteleriyle de tamamlandım.

-Oyunculuğunuzla da dikkat çeken bir isimsiniz. Sizi en son “Fi”de küçük bir rolde izledik. Bu güne kadar oynadığınız roller arasında sizi en çok etkileyen hangisi oldu?

Alacakaranlık dizisindeki “Türkan” karakteri benim için çok özeldir. İlk oyunculuk deneyimim olduğu için duygusal olarak da  her zaman ayrı bir yerdedir.

-Oyunculukla ilgili ne gibi planlarınız, oynamak istediğiniz ne gibi roller var?

Oyunculuk da müzik kadar hayatımın içinde artık. İçime sinen projelerde yer almaya devam edeceğim. Bir müzikalde oynamayı çok isterim.

GZone Dergi’nin Mayıs 2018 sayısının tüm içeriklerine aşağıdaki kapak görselini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :