HILLARY CLINTON, DONALD TRUMP’I EZDİ!

Iowa eyaletinde gerçekleşen ön seçimlerde, Cumhuriyetçi Parti’nin anketlerde önde giden aday adayı Donald Trump ikinci sıraya geriledi. 

ABD’de 8 Kasım günü yapılacak 45’inci başkanlık seçimlerinde ilk perde, Iowa eyaletinde 1 Şubat’ta yapılan ön seçimle açıldı. Son iki seçimlerden mağlup ayrılan Cumhuriyetçi Parti’nin ön seçimlerinde Senatör Ted Cruz, anketlerde uzun zamandır önde giden milyarder işadamı Donald Trump’ı geride bırakarak Iowa’da galip gelen taraf oldu.

<

div>

‘Latin Obama’
Cruz oyların yüzde 27.6’sını elde ederken, Trump ve genç Florida senatörü Marco Rubio yüzde 23 oranında oy aldı.
Seçimin galibi belli olduktan sonra yaptığı ilk açıklamada Cruz, “Bu akşam, hem Iowa’daki hem de ülke genelindeki cesur  muhafazakarların zaferidir” dedi. Trump ise Cruz’u tebrik ederken, “İkinci olduk ancak bundan onur duydum” şeklinde konuştu.
Anketlerde yüzde 15-18 civarında oy alması beklenen Küba kökenli Rubio, şaşırtıcı çıkışıyla ön seçimin kazananlarından biri olarak görülüyor. Trump ve Cruz, Cumhuriyetçilerin Radikal kanadını temsil ederken, Rubio geleneksel kesimin başarı kaydedebilen tek ismi. Rubio, genç olması, partiye getirdiği enerjiyle ‘Cumhuriyetçi ve Latin Obama’ olarak anılıyor. Cumhuriyetçilere yakınfox tv’de Iowa sonrasında asıl dikkat edilmesi gereken ismin Rubio olduğu yorumunu yaptı.
Sabaha dek sürdü

<

div>

Cumhuriyetçi kanatta Iowa ön seçimlerinin galibi akşam erken saatlerde belli olurken, Demokrat Parti’nin başkan adayı olmak için yarışan eski dışişleri bakanı Hillary Clinton ile Vermont Senatörü Bernie Sanders arasındaki mücadele ise kıran kırana geçti. Uzun süre iki rakibin oy oranları yüzde 50-yüzde 50 şeklinde devam ederken sayma işlemleri sabaha karşı 03:00’a kadar sürdü.
Fark sadece %2

<

div>

Sonuçta ortaya çıkan tabloda ise her iki aday sadece bindelik bir farkla birbirinden ayrıldı, Clinton ve Sanders’ın ‘berabere’ kaldıkları değerlendirmesi yapıldı. Oyların yüzde 99’unun sayılmasının ardından Clinton’ın yüzde 49.8, Sanders’ın ise yüzde 48.6 oy aldığı açıklandı. Küçük bir fark olmasına rağmen Clinton’ın kampanyasının direktörü, eski dışişleri bakanının ön seçimi “kesin olarak kazandığını” açıklarken, rakibi Sanders’tan itiraz geldi. Kendini “sosyalist demokrat” olarak tanımlayan sol görüşlü Sanders, durumu ‘resmen kabul edilmemiş olan bir eşitlik’ olarak nitelerken, “Iowa bu akşam siyasi bir devrime şahit oldu. Millet, radikal bir fikre hazır mısınız?Amerika da hazır” diye konuştu.

<

div>

<

div>
‘Yoksul’ sosyalist Clinton’ı sarstı

Hillary Clinton’ın, Demokrat Parti’den aday olmasına, hatta “ABD’nin ilk kadın başkanı” seçilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak Iowa’daki ön seçimler Clinton’ın zaferinin kesin olmadığını gösterdi. Eşitsizlikle savaş sözü veren 74 yaşındaki Bernie Sanders, anketlerde önde giden Clinton’a yetişti. Sonuçların açıklanmasının ardından programında yapılan değişiklikler, Clinton’ın da şaşkınlığa uğradığını gösterdi. Clinton’ın eski başkan olan eşi Bill Clinton ve kızları Chelsea tarafından anons edilerek sahneye çıkması planlanmıştı. Bu iptal edilirken, sahnedeki prompter da kaldırıldı.
24 yıldır Kongre’de görev yapan Sanders, bugüne dek seçimlere bağımsız olarak girdi. Senato’daki tek sosyalist olduğunu söyleyen Sanders, başkanlığa aday olabilmek için Demokrat Parti’ye geçti.
Siyasete girmeden önce marangoz, sinemacı ve araştırmacı olarak kısa dönemli işlerde çalışan Sanders 330 bin dolarlık servetiyle yarıştaki en yoksul isim.
Dindar muhafazakarların Küba kökenli kahramanı
Teksas’ı temsil ederek Senato’ya giren ilk Hispanik politikacı olan Ted Cruz (45), Cumhuriyetçi Parti’nin Radikal kolu Çay Partisi’ne yakın görüşleriyle tanınıyor. Günlük hayatta Hıristiyanlık inancının önemli yer tutmasını savunan Cruz, Başkan Barack Obama’yı din özgürlüğünü ihlal etmekle suçluyor. Cruz, silah satışının kıstlanmasına, kürtaja ve eşcinsel evliliğe karşı. Radikal görüşleri nedeniyle bir zamanlar saygın Cumhuriyetçi siyasi John McCain tarafından “sağın kaçık kuşu” olarak nitelenen Cruz, Demokratlara karşı sert muhalefet isteyenlerin desteğini almayı başardı. Harvard Hukuk mezunu Cruz’un babası Kübalı. Ancak Cruz, Hispanik kökenlerine rağmen göç reformuna karşı çıkıyor. Dindar muhafazkârlar Cruz’u kahraman olarak görürken Demokratlar için ise o tehlikeli bir demagog.
donald-trump

TRUMP NEDEN KAYBETTİ?
‘Havyarı’ değil hamburgeri seçtiler

Kampanya dönemine ‘çılgın’ çıkışlarıyla damga vuran milyarder emlak kralı Donad Trump, anketlerde önde gitmesine rağmen Senatör Ted Cruz’un gerisinde kaldı. Müslümanların ülkeye alınmamasını isteyen, Meksikalıları ‘hırsız’ olarak niteleyen Trump’ın, Cumhuriyetçilerin nihai adayı olamayacağı konuşulsa da bu kadar erken bir yenilgiye uğraması beklenmiyordu. Analistlere göre, Trump’ın ‘beklenmedik’ yenilgisinin ardında halkın arasına karışmaması yatıyor. Cruz ve diğer Cumhuriyetçi aday adayı Marco Rubio, kasaba kasaba gezip hamburgercilerde halkla bir araya gelirken Trump özel jetiyle giriş yaptığı dev mitingleri tercih etti.
Trump’ın Fox TV’de yapılan son münazaraya sunucu Megyn Kelly ile yaşadığı atışma nedeniyle katılmamasının da sonuçları etkilemiş olabileceği düşünülüyor.
dipnot
İkinci ön seçim 9 Şubat’ta New Hampshire eyaletinde yapılacak. 1972’den bu yana Iowa’da ilk üçe giremeyen hiçbir aday başkan seçilemedi. Iowa’da ilk üçe giremeyen adayların New Hampshire’da da başarı gösteremezlerse yarışı terk etmesi bekleniyor.

Kaynak: Milliyet