HIRVATİSTAN’DAKİ HOMOFOBİK FESTİVAL GELENEĞİ TEPKİ ÇEKTİ

Hırvatistan'nın güneyindeki küçük Imotski kasabasında hafta sonu gerçekleşen bir festivalde eşcinselleri temsil eden bir maketin yüzlerce kişinin önünde yakılması tepki aldı.

Hırvatistan’nın güneyindeki küçük Imotski kasabasında hafta sonu gerçekleşen bir festivalde eşcinselleri temsil eden bir maket yüzlerce kişinin önünde yakıldı.

İki erkeği sarılırken gösteren maket yanarken arka planda cenaze müziği çalındı ve kalabalıktan sevinç sesleri geldiği dikkat çekti.

Olay bir hafta önce Hırvatistan Anayasa Mahkemesi’nin eşcinsel çiftlerin çocuk bakımı projelerinde yer alabilecekleri ve ilgiye ve bakıma muhtaç çocukları geçici olarak sahiplenebilecekleri yönünde karar almasının ardından meydana geldi.

Devlet Başkanı Zoran Milanovic sosyal medya hesabı üzerinden yaşanan olaya öfkesini dile getirerek “Üzücü, insanlık dışı ve kabul edilemez. Bize benzemeyenlere karşı olan nefret ve hoşgörüsüzlük asla Hırvat geleneğinin bir parçası olmayacak.” dedi.

Nefret suçundan dava açılacak

Milanovic ayrıca çok sayıda çocuğun katıldığı ve izlediği festivali organize edenlerin de çıkıp kamuoyundan özür dilemesini talep etti.

‘Eşcinsel ebeveynler’ organizasyonu olan Raibow Families yetkilileri ise yayınladıkları açıklamada ‘nefret suçu’ işlendiğini öne sürerek organizatörler hakkında dava açılacağını duyurdu. euronews’e konuşan organizasyon direktörü Daniel Martinovic, ülke siyasetçilerinden gelen sözlü destekler karşısında şaşırdığını belirtti ve “Açıkçası bu kadar destek olacağını beklemiyorduk” dedi.

2018’de de kitabın maketi yakılmıştı

Şubat 2018’de Kastela’da gerçekleşen festivalde de Rainbow Families organizasyonu tarafından ‘eşcinsel ebeveynlik’ konusunda basılan ilk kitabın büyük bir maketi yakılmıştı.

Hırvatistan yasaları 2014’ten bu yana eşcinsel evliliklere izin veriyor ancak ülkenin muhafazakar kesimi bu uygulamanın iptal edilmesini istiyor.

Kaynak: Euronews