HIV BELİRTİLERİ NELERDİR? UZUN SÜRE BELİRTİ GÖSTERMEYEBİLİR Mİ?

Kırmızı Kurdele Derneği'nin katkılarıyla; HIV'in belirtilerinin neler olduğunu listeledik ve uzun süre belirtip gösterip göstermeyeceği sorusuna cevap aradık.

Akut dönem

Virüs vücuda girdikten 2-4 hafta sonra, ateş, lenf bezlerinde büyüme, döküntü, kas ağrısı vb. şikayetler oluşturabileceği gibi, bu dönem hiçbir belirti görülmeden de geçirilebilir. Birkaç hafta sürebilen bu dönemde standart tarama testleri ile tanı koymak güçtür. Kişinin en bulaştırıcı olduğu dönem akut enfeksiyon dönemidir.

Sessiz dönem

Bu dönem geçtikten sonra, virüs vücutta hiçbir belirti yapmadan ortalama 7-10 yıl kadar taşınabilir. Bu süre içinde kişinin bulaştırıcılığı devam eder. Belirtisiz süre bazen birkaç yıl kadar kısa, bazen de 10 yıldan çok daha uzun olabilir.

İleri dönem (AIDS)

Hiç tedavi görmeyen kişilerde hastalıklar ilerler ve AIDS dönemine girilir. Virüs vücudun savunma sistemini giderek zayıflattığından, bu döneme kadar hiçbir tedavi görmemiş bireyler enfeksiyonlara ve kanserlere karşı tüm dirençlerini yitirirler ve çeşitli organlarında kanserler, enfeksiyonlar oluşur.

HIV ile yakın zamanda enfekte olan kişilerde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

Sık ve kolay hastalanma

Uzun süren yüksek ateş

İleri derecede istemsiz kilo kaybı

Uzun süren öksürük

Tekrarlayan yaygın uçuklar

Ağızda pamukçuk

Ağır ishal

Fakat bu belirtiler riskli teması takip eden gün başlamazlar.

HIV ile enfekte olmuş ve tedavi görmeyen bireyler yıllarca bu dönemde kalabilir ve bulaştırıcılıklarını sürdürürler.

Bu dönemde de hiçbir müdahale yapılmadığı yani hiv tedavisine başlanmadığı takdirde hastalık ölümle sonuçlanır.
Fakat doğru zamanda tanı almış ve tedaviye başlamış bireyler için böyle bir risk yoktur ve HIV pozitif bireyler yaşam kalite ve sürelerinden bir şey kaybetmeden sağlıklı bir ömür sürdürebilir, çalışabilir, evlenebilir, HIV taşımayan çocuk sahibi olabilirler.

HIV uzun süre belirti göstermeyebilir mi?

HIV ile yaşayan fakat henüz tanı almamış, yani henüz HIV taşıdığını bilmeyen ve HIV ilaç tedavisi ART kullanmayan bireylerin bazılarında, HIV bulaşını takip eden birkaç yıl sonra dahi hiçbir belirti görülmeyebilir. Bununla birlikte, eğer tedavi olmadan devam ederlerse, belirli bir süre sonra; cilt döküntüleri, yorgunluk, gece terlemesi, hafif kilo kaybı, ağız ülseri, cilt mantarı ve tırnak enfeksiyonları gibi HIV ile ilgili hafif belirtiler yaşamaya başlarlar. Bu belirtiler HIV ile enfekte olunmasından 5 yıl sonra hatta daha da uzun bir süre sonra ortaya çıkabilir. Bir başka ifadeyle HIV uzun yıllar boyunca hiçbir belirti göstermeyebilir.

Bu belirtiler, HIV enfeksiyonunun kendisinden değil, bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu olarak gelişen hastalıklara veya enfeksiyonlardan kaynaklı olarak oluşur. Bir deyişle bu belirtiler vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve enfeksiyonlarla mücadele edemediğinin belirtileridir. Gelişebilecek hastalık ve belirtilerin türü çok çeşitli olabilir.

HIV ile yaşayan bir birey antiretroviral tedavi (ART) almadan devam ederse, bu hastalıklar ve semptomlar muhtemelen çok daha ciddi hale gelecektir. Bağışıklık sistemindeki hasar daha şiddetli olduğunda, HIV pozitif bireyler, pnömokistik carinii pnömoni (PCP) (akciğer hastalığı), mikobakterium enfeksiyon hastalıkları (MAC), sitomegalovirus (CMV), toksoplazmoz, ve kandidiaz (pamukçuk) dahil olmak üzere fırsatçı enfeksiyonlar yaşayabilirler. Fakat altı çizilmesi gereken şey, bu belirtilerin AIDS olarak bilinen geç evrede görüldüğü ve ilaca erişim ve tedavi başarısının olduğu hiçbir durumda HIV taşıyıcılığının AIDS evresine dönüşmediği ve Belirlenemeyen seviyede HIV yükü olan bireylerin cinsel ilişkilerinde HIV bulaştırmadıklarıdır.

Günümüzdeki modern HIV tedavisi ile, HIV pozitif bireyler bu hastalıkları ve belirtileri asla yaşamayabilirler. Birleşmiş Milletler AIDS programı UNADIS’in 2016 yılında yayınladığı bir rapora göre HIV ile yaşayan ve tam tedavi uyumu/başasırıyla ART kullanan bireyler için yaşam beklentisi HIV negatif, yani HIV taşıyıcısı olmayan bireylerle tamamen aynı seviyededir.​

Eğer herhangi bir şekilde riskli bir temasınız olduğunu düşünüyorsanız bu şüpheleri gidermenin tek ve kesin yolu riskli temastan en erken 14 gün sonra HIV testi yaptırmaktır.

Detaylı bilgi için www.kirmizikurdele.org