HIV HAKKINDA YANLIŞ BİLİNEN 9 BİLGİ

Dünya’mızda HIV gerçekten büyük bir tabu, ama ya bu konuyu biz kendimiz tabulaştırıyorsak? 
İşte HIV hakkında yanlış bilinen 09 bilgi:

1. YANLIŞ BİLGİ: YAPABİLECEĞİNİZ EN KÖTÜ ŞEY HIV + BİRİYLE KORUNMASIZ BİLRİKTE OLMAK 

Evet bu belki de yapabileceğiniz en kötü şeyler arasında olabilir, ancak en kötü şey değil. Yakın zamanda gelişen tıp ile kişi HIV + olduğunun farkında ve tedavi altında ise  virüsünün bulaşması büyük bir ölçüde engellenebilmekte. Bu sebepten dikkat edilmesi gereken konu HIV + olduğunun farkında olmayan kişiler ile korunmasız ilişkiye girmek olduğunun üzerine parmak basalım. Siz siz olun, tanıyıp güvenmediğiniz kimseyle korunmasız ilişkiye girmeyin

2.  YANLIŞ BİLGİ: HIV + OLMAK HAYATINIZDA BİRÇOK ŞEYİ KISITLIYOR, MESELA ÇOCUK SAHİBİ OLAMAZSINIZ

Hayır, HIV+ olan kişiler tıbbı alanlarda da çalışabilir, çocuk sahibi de olabilir. Gelişen tıp sayesinde şu anda İngiltere’de HIV + olan bir annenin çocuğunun virüs bulaşmış şekilde doğması %1 in altında bir ihtimal.

3. YANLIŞ BİLGİ: İLİŞKİM VAR, KORUNMAMA GEREK YOK

Yanlış, HIV virüsüne sahip insanların büyük bir çoğunluğu uzun süreli ilişkilerinin partnerleri tarafından virüse bulaştırılıyor. Siz siz olun her cinsel ilişki esnasında korunun.

4. YANLIŞ BİLGİ: HIV’YE BAĞIŞIKLIĞI OLANLARDAN OLABİLİRİM

Dünya nufusunun %1 inden daha azının HIV bulaşmasına karşı bağışıklığı olduğu biliniyor. Yani virüse karşı bağışıklığınızın olması 10 milyarda bir bir şans.

5. YANLIŞ BİLGİ: KORUNMASIZ SEX DAHA ZEVKLİ

Belki de, ama birkaç dakikalık zevk için değer mi?

6. YANLIŞ BİLGİ: HIV VE AIDS AYNI ŞEY

HIV bulaşan virüsün adıdır, AIDS ise bulaşan virüsün tedavi ile kontrol altına alınmazsa sebep olacağı hastalığın adıdır. Günümüzde HIV tamamen kontrol altına alınıp, virüse maruz kalan kişiye sağlıklı bir yaşam sunulabiliyor.

7. YANLIŞ BİLGİ:  HIV+ BİRİNİ GÖRÜNCE ANLARSINIZ

HIV virüsü tedavi altına alındığı müddetçe hiç bir şekilde dış görünüşü etkilememektedir. Ancak tedavi altın aalınmaz ve AIDS’e yol açar ise deride oluşan yaralar sebebiyle dış görünüşe etki edebilmektedir.

8. YANLIŞ BİLGİ: HIV+ OLMANIZ SOSYAL HAYATINIZDA İNSANLARIN SİZE DAVRANIŞINI DEĞİŞTİRMEZ

Dünya’nın en gelişmiş ülkelerinde bile HIV halk arasında bir tabu olmayı sürdürüyor. Bu sebeple HIV+ insanlar hiç kolay şartlara maruz kalmıyorlar.

9. YANLIŞ BİLGİ: HIV’NIN 5 SENEYE KALMAZ TEDAVİSİ / AŞISI BULUNUR

Umarız öyle olur ancak bu konu hakkında halen bir bilgi bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here