HIV/AIDS FARKINDALIK ÇALIŞMALARINA ENGEL OLAN ESKİ İNGİLTERE BAŞBAKANI KİM?

İngiltere Ulusal Arşivi’nden ortaya çıkan belgeler eski İngiltere Başbakanlarından olan Margaret Thatcher’ın HIV/AIDS farkındalığı için yapılacak çalışmaları engellediğini ve sağlıklı bir çalışma yapılmasına izin vermediğini ortaya çıkardı.

Gay Star News’ün haberine göre 1986’da yaşanan süreçte Thatcher, riskli ve korunmasız seksin zararlarıyla ilgili gazetelere verilecek ilanların yayınını, gençlerin sağlığını kötü etkileyeceği ve onları korunmasız sekse yönlendirebileceği gerekçesiyle engellemiş.

İlanda yer alan “anal seks” ifadelerine de kesinlikle karşı olan Thatcher, bunun sağlık bakanlığının güvenirliğini ve saygınlığını zedeleyeceği konusunda ısrarcı olmuş.

Thatcher İngiltere’deki tüm evlere bu konuda yapılacak broşür dağıtımını da engellerken ayrıca kabine sekreteri Sir Robert Armstrong’un eğer uyarı yapılmazsa o tarihte 7.500 olan HIV ile enfekte olmuş kişi sayısının 5-10 yıl içerisinde yarım milyon kişiye ulaşabileceği uyarılarını da dikkate almamış.

“Demir Leydi” lakaplı, İngiltere’nin en uzun süre başbakanlık yapan ve tek kadın başbakanı Thatcher 2013 yılında 88 yaşında hayata gözlerini yummuştu.