HOLLANDA, TÜRK EŞCİNSELLERE DESTEK OLACAĞINI AÇIKLADI

Hollanda’da yaşayan ve çoğunluğu Türkiye ve Faslılardan oluşan Müslümanların, eşcinsellere karşı olumsuz görüşe sahip olduğu açıklandı. Bu nedenle, Hollanda Hükümeti Türk eşcinsel örgütlerini destekleme kararı aldı.

Hollanda’da yaşayan ve çoğunluğu Türkiye ve Faslılardan oluşan Müslümanların, eşcinsellere karşı olumsuz görüşe sahip olduğu açıklandı. Bu nedenle, Hollanda Hükümeti Türk eşcinsel örgütlerini destekleme kararı aldı.

Hollanda Sosyal ve Kültürel Planlama Bürosu (SCP) tarafından hazırlanan rapora göre, Müslüman ve koyu Protestanlar eşcinselliği “yanlış bir şey” olarak görüyor. Müslümanlar arasında eşcinsellik konusunda olumsuz görüşe sahip olanların oranı yüzde 53. Koyu Protestanların ise yüzde 58’i bu görüşte.

Müslümanların dörtte üçü çocuğunun kendi cinsinden biriyle ilişki yaşamasına karşı, Protestanların ise yalnızca dörtte biri çocuğunun eşcinsel ilişki yaşamasına karşı çıkıyor.

Ateistler ve Katolikler ise, eşcinsellik konusunda diğer iki gruba göre çok daha hoşgörülü. Ateistler ve katoliklerin yüzde 95’i eşcinsellerin özgür yaşam hakkına saygılı. Bu grubun dörtte üçü de çocuklarının eşcinsel ilişki yaşamasını sorun olarak görmüyor.

YERLİLER GÖÇMENLERE GÖRE DAHA HOŞ GÖRÜLÜ

Yerli Hollandalılar’ın onda biri eşcinsellik konusunda olumsuzken Türkiye ve Faslılar’da bu oran yüzde 50. Bir başka deyişle, yerliler göçmenlere göre daha hoş görülü.

Eşcinsel Örgütü COC, Türkiye ve Fas kökenli toplumdaki olumsuz bakışın kendi içlerindeki eşcinseller tarafından yıkılması gerektiğini belirtiyor. Örgüte göre Türkiye ve Faslı eşcinsellerin bu gücü var ve devlet de buna destek olmalı.

Kültür Bakanı Jet Bussemaker ise, COC’nin önerisine sıcak bakıyor. Bussemaker, eşcinsellik konusundaki olumsuz görüşün kaygı verici olduğunu belirtiyor. Özellikle göçmenler arasında bu konuda yoğun bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu dile getiriyor.

Türkiye kökenli eşcinsel oluşumların destekleneceğini vurgulayan Hollanda Kültür Bakanı, uyumdan sorumlu Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher ile de göçmenler arasındaki tabuların yıkılması konusunda masaya oturacağını söylüyor.

Kaynak: www.odatv.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here