HOLLANDALI ve TÜRKİYELİ QUEER SANATÇILAR ARASINDA DAYANIŞMA ve İŞBİRLİĞİ AĞI: THROUGH THE WINDOW

Türkiyeli ve Hollandalı queer sanatçı ve aktivistleri dijitalde buluşturan Through The Window projesi yayında.

Through The Window, Türkiyeli ve Hollandalı queer sanatçı ve aktivistleri dijitalde buluşturan, dayanışma ve iş birliği olanaklarını geliştiren çevrimiçi bir projedir. Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu tarafından desteklenen ve sanatçı Ömer Tevfik Erten tarafından kürate edilen proje bir çevrimiçi sergi, iki söyleşi ve söyleşileri takip eden iki partiden oluşuyor. Çevrimiçi söyleşilerin Hollandalı yazar ve felsefeci Simon(e) van Saarloos tarafından organize edildiği projenin koordinatörlüğünü şarkıcı, DJ ve LGBTİ+ hakları aktivisti Kübra Uzun üstleniyor. 

İstanbul ve Amsterdam Pride’ın arasında, Temmuz-Eylül aylarında gerçekleşecek olan Through The Window, 25 Temmuz Cumartesi günü saat 22:00’da Club CoWed’in (@clubcoweed) ev sahipliğinde ‘Queer Aktivizm’ söyleşisini düzenliyor. Kültigin Kağan Akbulut, Lilith HB, So Roustayar ve Maha Youssef’in konuşmacı olarak katılacağı ve bir saat sürecek olan söyleşiyi, Hollandalı DJ MamaKill ve Q-BRA’nın dijital kabine geçtiği partimiz takip ediyor. 

1 Eylül Dünya Barış Gününde, 10 Türkiyeli ve 10 Hollandalı toplam 20 sanatçının katılımıyla gerçekleşecek olan dijital sergi açılışının hemen ardından ikinci çevrimiçi söyleşimiz gerçekleşecek: Gösterişli Queerler. Söyleşinin hemen ardından Hollandalı ve Türkiyeli DJ’lerle devam edecek olan partimiz, yine Club CoWed’in zoom hesabı üzerinden izleniyor olacak. Söyleşi ve partilere ait Zoom linki, etkinlik günlerinde projenin ve Club CoWed’in instagram bio’larında paylaşılacak.

Sadece instagram hesabı üzerinden takip edilecek olan Through The Window (@throughthewindowproject2020), Türkiyeli ve Hollandalı sanatçılar arasında oluşturmaya çalıştığı kültürel ağı ve dayanışmayı projenin ardından da sürdürmeyi hedefliyor.