İSVİÇRE: HOMOFOBİK DOÇENT ÜNİVERSİTEDEN ATILDI

İsviçre'deki Freiburg Üniversitesi'nde görev yapan doçentin derslerinde eşcinselliğin tedavi edilebileceğini savunmasının ardından işine son verildi.

20 Minuten gazetesine konuşan Doğu İsviçre Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi dekani Mariano Delgado, yaklaşık dört yıldır verdiği “hristiyanlıkta cinsel etik” dersinde eşcinselliği bir hastalık olarak öğrencilere aktaran doçentin Freiburg Üniversite’sinde görevine son verildiğini açıkladı.

Verdiği derslerde eşcinselliğin geçmişte yaşanmış bir travma sonucu ortaya çıktığını ve bu yüzden karşı cinse duyulan nefretin oluştuğunu savunan doçentin, bu tür bireyleri “iyileştirmek” için terapi merkezlerinin adreslerini de verdiği ortaya çıktı.

Doçent hakkındaki haberler, Eylül 2019 tarihinde Üniversitenin “Spectrum” gazetesinde “büyük skandal” başlığı altında yayımlandıktan sonra 100 kişiyi aşkın öğrencinin protesto yürüyüşü sayesinde Alman basınında yer bulmuştu.

Freiburg Üniversite’sinin yöneticisi Astrid Epiney ise homofobinin Üniversite yasalarına aykırı olduğunu ve eğitimin her zaman ayrımcılığa karşı olduğuna vurgu yaptı.

Haber: Serkan Gökçe

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :