HOMOFOBİK/TRANSFOBİK MESAJLARLA DOLU OTOBÜSÜ GÖKKUŞAĞI BAYRAĞI İLE KAPLADILAR

Meksikada homofobik ve transfobik mesajlarla kaplı olan bir otobüs LGBTİ aktivistleri tarafından gökkuşağı bayrağı ile çevrildi.

Meksika Ulusal Partisi, aileler için araçlarını ‘özgürlük otobüsü’  adını koydukları otobüsle nefretlerine aracı etti. “Çocuklara karışmayın!” , “Cinsiyet ideolojisine sahip ders kitapları!” ve “Çocuklar cinsel haklardan haberleri olmamalıdır!” gibi sözde doğru aile tanımını yapan afişlerle bir otobüs kaplandı. Aktivistler sözde “Özgürlük Otobüsü”nü gökkuşağı bayrağı ile sararak protesto için caddede toplandılar.

Otobüs, İspanyol katolik Grubu “Hacerte Oir”, Sağ Düşünce Grubu “Citizen Go” ve ABD Homofobik Grubu “Ulusal Evlilik Organizasyonu” tarafından destekleniyor. ABD ve Avrupa’da “Erkek erkektir, kadın kadındır ve hep öyle kalacaktır. Cinsiyet değiştiremeyeceksiniz” adlı mesaj hızla yayıldı.

Bir protestocu olan Jamie Cobian “Sağcı gruplar en savunmasız insanların haklarını kaldırmak istiyorlar” dedi. “Eşcinsel insanlar sizin kortuğunuz gibi değildir. Onlar çocuklarınız, rahipleriniz, kardeşleriniz hatta babalarınız. Meksika’ya geldiğimden beri LGBTİ hakları inanılmaz bir yol aldı, işlerin ters gitmesine izin vermeyeceğiz” diyerek ekledi.

Haber Çeviri: Bircan Pullu