IKEA RUSYA’DA INTERNET SİTESİNİ HOMOFOBİ SEBEBİYLE KAPATTI

Dünya mobilya devi IKEA 2013 yılında Rusya’da kabul edilen homofobik yasa sebebiyle internet sitesini kapatmak zorunda kaldı. Web sitesinde Dünya genelinde ev hayatını konu alan kataloğunda eşcinsel çiftlere de yer veren mobilya devi, markanın özgürlükçü imajını zedelememek için Rusya’ya özel kampanya geliştirmeyeceklerini, bu sebeple Rusya içerisinde katalog baskılarını ve internet yayınlarını durduklarını açıkladı.

Rusya hükümetinden hiç bir uyarı almadıklarını, ancak ülkede git gide yaşam özgürlüğünün kısıtlanmasına karşı gösterdikleri bir tepki olduğunu açıklayan IKEA yetkilileri ”Herhangi bir ülkede IKEA çalışmaları yaparken, o ülkenin yasalarına özen gösteriyoruz. IKEA’nın özgürlükçü ve yaşam haklarına saygılı marka profilinin zedelenmemesi için Rusya için özel bir kampanya geliştirmeyeceğiz, Rus hükümetinden herhangi bir uyarı almamış olmamıza rağmen web sitemizde ve kataloglarımızda yer alan eşcinsel temalı içerikler sebebiyle bu yayınlarımızı durdurma kararı aldık” açıklamasıyla konuya açıklık getirdi.

 

IKEA’nın LGBTI temalı Reklamlarından

IKEA mağazalarının bulunduğu 25 farklı ülkede yayın yapan internet sitesi ve katalog çalışmaları Türkiye’de de yapılmaktadır.