IKEA’NIN MODA TASARIMCISI KATIE EARY İLE GÖZALICI İŞBİRLİĞİ

Sevilen ev dekorasyon markası IKEA, göz alıcı sofra ve ev tekstili ürünlerinden oluşan GILTIG koleksiyonunu satışa sunuyor. Londra’da yaşayan moda tasarımcısı Katie Eary ile işbirliği sonucu ortaya çıkan sıra dışı koleksiyon, evlerde parti havası estirmeye geliyor! Ürün tasarımlarında ilk kez bir modacıyla çalışan IKEA, GILTIG koleksiyonuyla renk, doku, baskı kullanımında sınırları yeniden belirliyor. Katie Eary’nin IKEA için tasarladığı ve sınırlı sayıda üretilen koleksiyon; renkli, enerjik ve cesur çizgisiyle ev aksesuarlarının bilindik formlarını yıkıyor.

IKEA’ya göre bir ürün yeterince göz alıcıysa, yaşam alanlarının havasını bir anda değiştirmek için yeterlidir. Hatta yeterince göz alıcıysa, evin Instagram’da en çok paylaşılacak objesi bile olabilir! IKEA, o özel ürünü bulmanın zor olmaması gerektiğine inanıyor.

Bu bakış açısıyla üretilen GILTIG’in tasarımcısı Katie Eary, şöyle düşünüyor: “Bence iyi dekore edilmiş bir ev, göz alıcı ürünlerin bir arada olduğu ev değildir. İyi bir ev, kişiliğinizi yansıtan göz alıcı birkaç parçanın bulunduğu yerdir. Böyle bir eve girdiğinizde, adeta ev sahibinin zihninde yolculuğa çıkmış gibi olursunuz.”

Bir moda tasarımcısı olarak Katie Eary sınırları zorlamaktan hoşlanıyor. Dijital baskı tekniğiyle erkek modasında yepyeni bir yaklaşım kazanan Eary, moda dünyasındaki “çılgın” tarzını evlere taşıdığı için çok heyecanlı.

“IKEA ile çalışırken birçok şey öğrendim. Ayrıca tasarımları bambaşka bir formda görmek harika! Ev yaşantısında yapılabilecek o kadar çok şey, zorlanabilecek o kadar fazla sınır var ki!” diyen Eary, “GILTIG’i farklı kılan nedir?” sorusuna şöyle yanıt veriyor:

“Her şeyden önce bu koleksiyona kayıtsız kalmak imkânsız! Tüm duyuları harekete geçiriyor. Ben tasarımlarımda baskıyı bolca kullanırım. GILTIG için çalışmaya başladığımda, koleksiyonda bolca baskı olacağını biliyordum. Dijital ortamda yarattığınız bir tasarımın elinizle tutabildiğiniz, dokunabildiğiniz malzemelerin üzerinde yer alması inanılmaz bir duygu. Bu yüzden GILTIG koleksiyonunu tasarlarken her zaman yaptığım şeyi yaptım: Renkleri neredeyse gözleri kör edecek kadar bol ve canlı kullandım!”

Londra’da yaşayan moda tutkunları Katie Eary’nin tasarımlarını “şık sokak stili” şeklinde tanımlıyor. Eary ise kendi tasarımlarını anlatırken, “Göz alıcı… Aşırı… Dikkat çekici…” gibi ifadeler kullanıyor.

“Neden IKEA ile işbirliği?” sorusunun cevabını ise şöyle veriyor: “IKEA’dan teklif aldığımda düşünmeden ‘Evet!’ dedim. Ben bir erkek giyimi tasarımcısıyım ama ev tekstilinde yapabileceğim o kadar çok şey vardı ki! Bundan uzun zaman önce bir insanı okuduğu kitaplardan, dinlediği müziklerden tanırdınız. Bence artık insanların kendilerini ifade edebileceği son alan, evlerinde kullandıkları göz alıcı, ufak tefek ürünler.”