İKİ SURİYELİ GAY MÜLTECİNİN İSTANBUL’DAKİ HAYATINI ANLATAN “MR.GAY SYRIA” GÖSTERİME GİRİYOR

Ülkelerini terk etmek zorunda kalmış iki Suriyeli, gay mültecinin hayatından bir kesiti anlatan dökümanter film Mr.Gay Syria, 11 Mayıs’ta Başka Sinema salonlarında izlenebilecek.

Ayşe Toprak’ın yönettiği Mr.Gay Syria, hayatlarını yeniden kurmaya çabalayan iki Suriyeli, gay mültecinin İstanbul’daki hayatından kesitleri anlatıyor.  Hüseyin, İstanbul’da bir berber olarak çalışıyor. Mahmoud Berlin’de LGBTİ haklarını savunuyor. İkisini bir araya getiren ise akıl almaz bir proje: Kapana kıstırılmış hayatlarından kaçış ve görünmezliklerine cevap olarak uluslararası bir güzellik yarışması olan Mr. Gay World’a katılmak.

Yurt dışında festival festival dolaşıp ödülleri ve övgüleri toplayan “Mr Gay Syria”yı “Halepli Berber” adıyla ilk kez iki ay önce !f İstanbul’da izleyebilmiştik. İki Suriyeli eşcinselin mülteci geçiş süreçlerini Türkiye’de geçirişlerini izleyen film, bir yandan karakterlerinin hayat mücadelelerini kaydederken bir yandan da son bir kaç yılın LGBTİ mücadelesinden anları da belgeliyor.

Yılın en samimi belgesellerinden biri olan film Başka Sinema’nın web sitesinde 4 Mayıs’ta gösterime gireceği duyurulmuştu ancak BoxOfficeTürkiye’ye göre film 11 Mayıs’ta gösterime girecek. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Mr Gay Syria – Teaser from Chaï Chaï Films on Vimeo.